איך בונים מנוף בשטח מגורים?

מנוף, או בשמו הרשמי בעברית, עגורן, הם כלים מכניים ענקיים ומורכבים אשר מהווים ציוד חיוני בבניה של כל בניין. העגורן, באמצעות עיקרון מכני פשוט, מאפשר הרמה של משקלים כבדים לגובה רב ובכך מסייע בכל בניה לגובה. בשלבים המוקדמים בבניית הבניין אין מעלית והרמת ציוד ורכיבים באמצעות חבלים או על גבי פיגומים היא מורכבת וקשה ובעיקר מאטה את תהליך הבניה משמעותית. עם זאת, עגורנים הם גם כלי מסוכן – הן לאור הנשיאה של משא כבד באוויר באופן המסכן את כל מה שנמצא מתחת והן בשל הסיכון לקריסת העגורן (דבר אשר קרה לא מעט בעבר). אז איך מקימים עגורן בצורה בטיחותית בשטח מגורים? מה הסכנות ומה חשוב לדעת? על כך בכתבה הבאה.

עיקרון המנוף - הבסיס לכל העגורנים

ראשית, ולפני שניגש לנוהלי העבודה עם עגורנים, חשוב להכיר את עקרון הפעולה עליהם הם מבוססים. המנוף פועל על פי עיקרון פשוט אשר מוכר לאנושות עוד מימי יוון העתיקה. מדובר בעצם בעיקרון המאפשר להקטין את הכוח הנדרש על מנת להרים משקלים כבדים. הדרך לעשות זאת היא באמצעות הארכת ההעתק, כלומר הדרך הישירה ממקור הכוח אל מושא ההרמה. הסיבה לכך ששינוי המרחק מאפשר הקלה בהרמת משקלים היא הגדלת המומנט המופעל על העצם המורם. זה אולי נשמע פיזיקלי ומורכב אבל בעצם מדובר בעיקרון פשוט הנוכח באופן קבוע בחיי היום יום שלנו. בין אם זה פותחן בירה, מפצח אגוזים, מריצה או אפילו מספריים – כולם מיישמים את אותו עיקרון פשוט בו הגדלת המרחק מאפשרת הגדלה של המומנט וכך נדרש פחות כוח כדי לבצע פעולה.

איך עובד עגורן ?

עגורנים, גם הם מבוססים על עקרון המנוף המוכר לנו אך בתוספת של כמה טריקים שהאנושות הספיקה ללמוד מאז. בנוסף לזרוע הארוכה המיוצבת באמצעות משקל גדול בקצה השני, עגורן מודרני משתמש במערכת מורכבת של גלגלות וכבלים חזקים אשר כולם בעצם מבצעים העברות מומנט במידות שונות. בנוסף לכך, המערכת כולה מופעלת באמצעות מנועים חשמליים רבי עוצמה, וכך עגורן מסוגל להרים עשרות טונות מעל האדמה ולשנע אותם לפסגות של גורדי שחקים. כדי שכל המערכת הזו לא תקרוס, יש צורך בבסיס יציב במיוחד. היסודות של העגורן בעצם קבורים בתוך יציקת בטון אשר בתורה קבורה באדמה. בנוסף, במקרים רבים, מוספות ליסודות עוד משקולות בטון על מנת לוודא שהעגורן יישאר יציב בעודו מסיע משקל באוויר.

דיברנו על הבסיס, אבל מה עם שאר חלקיו של המנוף

אם כן, על הבסיס, אשר מחוזק בבטון כפי שנאמר, שוכן המגדל, או הצריח. מדובר בעצם ב״רגל״ של העגורן המחברת בין הבסיס לשאר חלקי המנוף. במרבית העגורנים מדובר בעצם בחלק מודולרי אשר ניתן להרכיב לו עוד ועוד חוליות ובכך להגביה את העגורן לגובה הדרוש בעת העבודה. יחידת ההנפה היא בעצם זרוע המנוף המחוברת לצריח באמצעות ציר מסתובב. מצד אחד נמצאת הזרוע הקצרה של יחידת ההנפה המשמשת לייצוב המנוף ולייצר אותו מומנט עליו דובר בתחילת המאמר. על הזרוע הזו נמצאות משקולות וכן המנועים המשמשים להפעלת המנוף. מצידו השני של הציר המסתובב נמצאת הזרוע הארוכה המשמשת להרמת המשאות. מדובר בזרוע המסוגלת להגיע לאורך של כמה עשרות מטרים. בנוסף לאלו, על הציר המסתובב שוכן גם תא המפעיל. מעליו מורכב הסיפון אשר משמש להחזקת שתי הזרועות באמצעות כבלים.

איך בונים מנוף
איך בונים מנוף

לפני שבונים מנוף - מה ההבדלים בין סוגים שונים של מנופים

אם כן, בבואנו לעסוק בעבודת מנופים בשטחי מגורים, חשוב להבחין בין סוגי המנופים, המשפיעים גם על יכולת העבודה שלהם בשטח מצומצם. ראשית, עד כה עסקנו בעגורני צריח בלבד אך חשוב לציין כי ישנם סוגים נוספים של עגורנים המשמשים לעבודת שונות. ישנם עגורנים המשמשים בעבודות מפעלים ונמלים כמו עגורני גשר ושער וכן ישנם עגורני מסילה המשמשים בעיקר בעבודות תחזוקה למסילות רכבת. עם זאת, הסוג החשוב יותר לעבודות בשטחי מגורים הוא עגורן נייד. מדובר בעצם במנוף מתקפל המותקן על גבי משאית ומשמש להרמה והסעה של מטען בשטחים בהם לא ניתן להקים עגורן צריח. עגורן נייד לא מסוגל לשנע את המטען שעליו אך הוא משמש כפתרון זמין ונוח באזורים עירוניים צפופים בהם נדרשת עבודה הנדסית שאינה כוללת הרמת משאות גדולים במיוחד.

איך בונים מנוף בשטח

בהנחה ומדובר בעבודה הנדסית מורכבת שלא ניתן לבצע באמצעות עגורן נייד, יש צורך בהקמת עגורן בשטח. במקרה הזה, ישנם שני סוגי עגורנים אשר עשויים להתאים למשימה. הראשון, והפשוט יותר הוא עגורן צריח טלסקופי. מדובר בעצם בעגורן בו הצריח בנוי בדומה לטלסקופ, כלומר ישנו שלד פנימי הנמצא בתוך שלד חיצוני ועל מנת להגביה את העגורן יש צורך להסיע את השלד הפנימי מעלה. מדובר בעגורן אשר הקמתו היא נוחה למדי ומתבצעת בשעות בודדות. כמו כן, הוא קל להובלה ולא דורש הסעת חלקים רבים. מצד שני, מדובר בעגורן יחסית מוגבל שלא ניתן להגביה מעל גובה מסוים וכן יכולת נשיאת המשקל שלו מוגבלת ל-5 טון.

עגורן חוליות - חזק יותר אבל מורכב יותר

הסוג השני של העגורנים המתאימים לעבודות הנדסה מורכבות הוא עגורן חוליות. הצריח של עגורן חוליות מורכב מחלקים מודולריים אשר ניתן להוסיף אותם לצריח לאורך הבניה ובכך להגיע לגבהים של מאות מטרים. עגורן החוליות גם מסוגל לשאת משקל רב יותר, עד 20 טון. עם זאת, הרכבתו של עגורן חוליות בשטח היא מסובכת ועלולה לערוך אפילו מספר ימים.

מנופים בשטח מגורים - מה חשוב לדעת

בשנים האחרונות, דווח בתקשורת הישראלית על מספר מקרים בהם התרחשה תאונה בעבודת עגורן. מדובר אמנם בתאונות מסוכנות מאוד אשר גם גרמו למוות אך באמצעות כללים מחמירים ניתן למנוע אותן. ראשית, חשוב לדעת כי עגורנים, בגלל אופי העבודה שלהם, מחויבים בבדיקה כל חצי שנה. הבדיקה כוללת בחינה של כלל מערכות העגורן, הייצוב וההנעה שלו. עגורן אשר נכשל בבדיקה לא יכול להמשיך לפעול ובדרך כלל גורם לעצירת העבודה באתר הבניה לחלוטין ומוביל לנזקים כבדים לקבלן. לפני תחילת העבודה עם עגורן בשטח מגורים, על מנהל העבודה לוודא שפעולת השינוע הכרחית ושלא ניתן לבצע אותה בשום דרך אחרת מלבד הנפה.

עבודה בשטח מגורים - הגבלות ותקנות

כאשר עגורן מוצב בתוך שטח מגורים, חייב להיות מותקן בו גובל צידוד. מדובר במכשיר אשר בעצם מגביל את תנועת העגורן אל מחוץ לשטח מוגדר מראש ובכך מוודא שלא תהיה אפשרות להניף משקל מחוץ לאתר הבנייה. בהנחה ויש צורך בהנפה מחוץ לאתר הבניה, על הקבלן לגדר את השטח ממנו תבוצע ההנפה ולסגור את האזור בפני עוברים ושבים. כמו כן, זה אולי נדמה שמגובה רב, מפעיל המנוף מסוגל לראות הכל, אך על פי החוק, הפעלת עגורן מחייבת גם נוכחות של אתת, אדם אשר תפקידו להישאר על הקרקע ולהיות בקשר עין רציף עם המטען אותו נושא העגורן. זאת ועוד, כלל עובדי ההנפה, הכוללים את האתתים על הקרקע ומפעילי המנוף באוויר, צריכים להיות מצוידים במכשירי קשר על מנת שיוכלו לקבל את המידע על כל פעולה של המנופאים בכל רגע נתון. כמובן שכל העובדים, הן האתתים והן המנופאים חייבים להיות עובדים מוסמכים, בעלי רישיון וידע נדרש מתאים על מנת לבצע את העבודה.

זקוקים למנוף ?
היי, נעים מאוד, אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין בווטצאפ בכל שעה ואשמח לענות לכל שאלה! דברו איתי עכשיו ←