המדריך המלא להרכבת מנוף זרוע

מנוף זרוע השימוש בו, הוא פופולרי מאוד במגוון עצום של תחומים וענפים, מהובלות של ריהוט כבד היישר מחלון הבית, להרמת פועלים לצורך עבודה בגובה, או העברת ציוד בנייה היישר אל אתר העבודות. לרוב, הרכישה של מנוף זרוע מתבצעת באופן שלם, כאשר כלל המערכות הרלוונטיות כבר מותקנות. במאמר זה נפרט על הרכבת המנוף מאפס, אך היום רוב הפעולות מתבצעות בפס הייצור.

בחירת משאית הבסיס בשביל מנוף זרוע

אחד מהדברים החשובים ביותר בכל מנוף, בין אם מדובר על עגורן עצום או על מנוף זרוע זעיר, הוא הבסיס. בסיס המנוף הוא למעשה הדבר העיקרי אשר חוסם את מומנט הסיבוב של המנוף. כאשר המנוף מרים משקלים גדולים לגובה, מופעל עליו כוח עצום. בסיס המנוף נועד לבלום את הכוחות הללו. כאשר מדובר על עגורנים עצומים, בסיס המנוף הוא למעשה יציקת בטון שלמה, אשר המשקל והנפח שלה ושל האדמה שמעלייה מונעים מהמנוף ליפול. מנופי זרוע, הם כמעט תמיד מנופים ניידים לחלוטין. מסיבה זו, לא ניתן לעשות שימוש בבטון ככלי לייצוב המנוף. בסיס מנוף הזרוע הוא לרוב גוף המשאית בה נעשה שימוש. כאשר בוחרים את משאית הבסיס, חשוב מאוד לוודא שהיא מסוגלת לעמוד בכוחות אשר המנוף צפוי להפעיל עלייה. היא תעמוד בכוחות אלו באמצעות משקלה, ובאמצעות חוזק השלדה המרכיבה אותה. גם אם המשאית שוקלת מספיק כדי לייצב את המנוף בזמן עבודתו, אם השלדה שלה לא חזקה מספיק, היא תתפרק בלחצים, לרוב בנקודות הריתוך והחיבור החלשים יחסית.

התקנת רגליות הייצוב

לעיתים, משאית הבסיס שנבחרה היא אמנם חזקה וכבדה מספיק, אך החיבור שלה אל הקרקע אינו איתן די הצורך. לא כדאי להסתמך על גלגלי המשאית בלבד שיחזיקו אותה, מאחר והם מלאים באוויר, ויתכן מאוד שבשל הלחצים והשחיקה אחד מהם פשוט יתפוצץ, ישנה את פיזור המשקל ויסכן את המנוף בקריסה. כדי למנוע זאת, חלק מהרכבה של כל מנוף זרוע הוא התקנה של רגליות ייצוב בחלקה התחתון של המשאית. רגליות ייצוב אלו נועדו למנוע מהמשאית ליפול אל צדדיה, ומורידות את הלחץ מהצמיגים. רגליות הייצוב יותקנו כך שניתן יהיה לשלוף אותן ולקפל אותן במהירות, כך שבסיום העבודות המשאית ומנוף הזרוע יוכלו לחזור לנסיעה שגרתית על הגביש. יש להתקין את הרגליות כך שניתן יהיה לפתוח כל אחת מהן באורך משתנה, כך שהמשאית והמנוף יוכלו לפעול בצורה מאוזנת גם על קרקע שאינה ישרה. הקפידו להתקין רגליות העשויות ממתכות חזקות, ושהעובי שלהן עומד בתקן הנדרש.

הרכבת הזרוע הטלסקופית

בניית הזרוע הטלסקופית של המנוף מתבצעת לרוב במפעל ייצור ייעודי. למרות זאת, מאחר והזרוע מועברת לעיתים קרובות בחלקים, יתכן מאוד ויהיה עליכם לחבר את החלקים הללו זה אל זה לפני התחלת העבודות. זרוע טלסקופית של מנוף היא למעשה זרוע המורכבת ממספר חוליות, כל אחת בגודל שונה. החוליות נשלפות זו מזו על פי הנחיות מפעיל המנוף, כך שהן מסוגלות להתקפל לגודל שיאפשר נסיעה על הכביש, או להיפרס לגובה אדיר. חיבור חוליות הזרוע הטלסקופית חייב להתבצע אך ורק על ידי אנשים המוסמכים לכך, ובהתאמה מושלמת להוראות היצרן. שימו לב שכל חריכה מההנחיות הללו עשויה בהחלט לגרום לסיכון ביטחוני אדיר, שיכול לפגוע באתר העבודות כולו וכמובן לגבות חיי אדם.

חיבור הזרוע הטלסקופית אל גוף הרכב ואל המערכות הפנימיות

לאחר סיום הרכבת הזרוע הטלסקופית, והכנת המשאית עלייה היא תותקן, יש להתחיל בחיבור הזרוע אל המערכות הפנימיות של כלי הרכב. הזרוע הטלסקופית כמעט תמיד תימכר יחד עם לוח בקרה ייעודי, ומפרט של חיבורים חשמליים שיש לעשות למערכות התפעול הפנימיות של המשאית. החיבור של מנוף הזרוע אל מערכות המשאית, מחייב לעיתים קרובות החלפה של המערכות החשמליות של כלי הרכב. על המצבר החדש של המשאית להיות מספיק חזק לתפעול מנוף שלם, משימה קשה בהרבה ממה שדרוש ממצבר סטנדרטי. החיבור של הזרוע הטלסקופית עצמה אל גוף המשאית חייב להתבצע בזהירות. הזרוע בבסיסה צריכה להיות מעוגנת בחוזקה אל השלדה של המשאית עצמה, מאחר ומדובר בנקודת עלייה יופעלו כוחות אדירים. יש להקפיד לעגן את הזרוע בצורה איתנה, באמצעות ברגים ייעודיים וריתוך מקצועי, על פי כלל הנחיות היצרן.

התקנת אמצעי מיגון למפעיל המנוף

אחד השלבים האחרונים בהתאמת המשאית להתקנת מנוף הזרוע, הוא מיגון המשאית ובעיקר תא הנהג. תא הנהג במשאית סטנדרטית בנוי להגנה על הנהג מפני תאונות דרכים, או התהפכות. כאשר מדובר במשאית אשר עלייה מורכב מנוף, תא הנהג חשוף לפגיעה מסוג חדש, נפילת מטענים מגובה רב ישירות על הגג. גג הפח הסטנדרטי של רוב המשאיות יתפרק לרסיסים מפגיעה כזו, אשר עשויה לגרום לפציעה חמורה מאוד לנהג. לכן, יש להקפיד להתקין אמצעי מיגון למפעיל המנוף. אמצעים אלו יכללו כמעט תמיד שריון של תא הנהג, והקפתו במתכת חזקה שתוכל לספוג מכות מכל זווית אפשרית, ולעמוד גם בהתהפכות של המשאית, וגם בפגיעות ישירות מלמעלה.

הוספת משקל לבסיס המשאית

בחירת המשאית מתבססת על כך שהיא תוכל לעמוד במשקל אשר ירים המנוף. התקנת רגליות הייצוב, נועדה בראש ובראשונה להוריד את המשקל מעל גלגלי המשאית, ולהבטיח שהמשקל שלה יישאר יציב על הקרקע. לעיתים, אם רוצים לעשות עבודות קשות מאוד עם מנוף זרוע, ישנה אפשרות להוספת משקל לבסיס המשאית עצמו, משקל אשר יקל על הייצוב שלה, ויאפשר לנצל את מלוא היכולת של המנוף. חשוב מאוד להקפיד על כך שתוספת המשקל תעשה בהתאם להנחיות יצרן, ועל פי כל כללי הבטיחות הנדרשים על פי הספרות המקצועית בתחום. הוספת המשקל תאפשר למפעיל המשאית להרים משקלים כבדים יותר אם המערכת ההידראולית של המנוף תעמוד בכך, ולשלוח את הזרוע רחוק יותר מה שיגביר את המומנט.

רכישת כלים לחיבור לקצה הזרוע

אחד מהשלבים האחרונים בהרכבת מנוף זרוע, הוא רכישה של ווי חיבור ייעודיים. ווי חיבור אלו, הם למעשה הכלי עמו רוב הפועלים יהיו באינטראקציה.  ישנו מגוון עצום של מחברים שאפשר לחבר לקצה מנוף זרוע. ניתן לרכוש סל ייעודי להעברת פועלים, שיאפשר שימוש במנוף לביצוע עבודות בגובה, או ככלי לשינוע פועלים ישירות אל אתר העבודות בבניין רב קומות. ניתן לרכוש וו חיבור סטנדרטי, אשר יתחבר אל רצועות המקיפות את המטען המורם. אם רוב המטען כבר מורכב על משטחים, ניתן לרכוש חיבור סופי הבנוי משתי זרועות מתכתיות, המתחברות תחת המשטח ומרימות אותו בצורה מאוזנת לגובה. חשוב מאוד לוודא שכל הכלים המותקנים בקצה המנוף הם מותאמים אליו על פי הנחיות היצרן, מאחר וניתוק שלהן במהלך העבודה עשוי לגרום לאסון.

ניתן לרכוש מנופי זרוע מוכנים מראש

היום, רוב הרכישות של מנופי זרוע הן של מנופים מוכנים מראש. מנופים אלו אינן דורשים כל הרכבה שהיא, והם נמכרים אל הצרכן הסופי בצורתם המוגמרת. מאחר ומדובר במנופים אשר מותקנים על כלי רכב, יש אפשרות לנייד אותם ישירות עד הלקוח הסופי. אם יש צורך במנוף לעבודות תובלה, ניתן אפילו לרכוש משאית מנוף ייעודית, אשר מכילה בנוסף למנוף גם אזור לאחסון הציוד המועבר.

זקוקים למנוף ?
היי, נעים מאוד, אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין בווטצאפ בכל שעה ואשמח לענות לכל שאלה! דברו איתי עכשיו ←