המדריך המלא להפעלת מנוף שלב אחרי שלב

מנוף הוא אמצעי בו השתמשו בני אדם במשך אלפי שנים להרמת משאות כבדים. המנוף הראשוני היה בנוי על פי עיקרון פיזיקלי פשוט. על פי עקרון זה, אם ישנו מוט או קורה אשר הציר שלהם סמוך יותר לאחד הקצוות, בעזרת הפעלת כוח קטן יחסית על הצד הארוך, תהיה אפשרות להרים משקלים אדירים בצד השני. היום, רוב המנופים פועלים עם מנועים ולא בצורה הישנה, אך המבנה הראשוני נשמר. 

מנוף - חלקיו השונים והשימוש בהם

המנופים המודרניים נועדו לשאת משקלים אדירים, אשר נחשבו בעבר לדמיוניים. כדי לעמוד במשקלים הללו, המנופים בנויים באופן מחוכם, תוך שימוש במספר גדול של חלקים. חלקים אלו חייבים לעבוד באופן מושלם, או שעבודת המנוף תיפגם.

החלק הראשון הוא בסיס המנוף. הבסיס במנופים גדולים, הוא לעיתים קרובות פשוט יציקת בטון כבדה ומשמעותית, אשר יכולה להוות עוגן מייצב לשאר החלקים המורכבים עלייה. במנופים קטנים בדרך כלל היציקה בקרקע מוחלפת במסילה ייעודית עם משקולות בטון. משקולות אלו והמסילה מעניקות למנופים אלו ניידות גבוהה במיוחד. חלק נוסף הוא מגדל המנוף, או הצריח. חלק זה הוא למעשה עיקר המנוף. המגדל נבנה על הבסיס עצמו, ונישא עד גובה העבודות. בראש המגדל, יושב מפעיל המנוף בעמדה ייעודית. לעיתים ציר הסיבוב של המנוף יהיה בראשו, לצד עמדת המפעיל, ולעיתים סמוך לבסיס עצמו.

מנוף לעבודות שונות

השימוש היום במנוף קיים במגוון תחומים וענפים. הענף בו השימוש במנופים הוא הבולט ביותר הוא ענף הבנייה. השימוש במנופים לצורך בנייה מתחלק לשניים. חלק מהמנופים מורכבים כמנופים נייחים לצד קיר הבניין הנבנה. כך, המנוף ממשיך בעבודות עד השלמת המבנה, ואז מפורק. מנופים אלו לרוב צורכים שטח קטן יחסית על הקרקע. שימוש נוסף במנופים באתרי בנייה, הוא במנופים ניידים, המחוברים למשאית. מנופים אלו מגיעים לגבהים צנועים יחסית, אך היתרון שלהם הוא שניתן להעביר באמצעותם ציוד לאתר הבנייה, ולהשלים את העבודות במספר אתרים במקביל. מנופים אלו צריכים לתפוס שטח מצומצם ככל האפשר מהכביש, ולרוב יכולים לעמוד במשקלים קלים יחסית. ישנו שימוש נרחב במנופים במגוון תחומים נוספים, כמו תחום התובלה, כאשר חלק מהציוד ניתן להוציא מהבית רק באמצעות מנוף, בעיקר בדירות בעיר.

יש לשים לב תמיד לסיכונים בעבודה

השימוש במנוף בישראל רק הולך וגדל בשנים האחרונות. היום, בכל שנה נוספים מספר מתים למניין נספי עבודות המנופים. המתים אינם גזרת גורל, ויש להקפיד ולעמוד בנהלי הבטיחות המחמירים, שנועדו להגן על העובדים ועל האנשים העוברים באזור. אי הקפדה על נהלי הבטיחות הוא לעולם לא מוצדק, גם אם העבודה מתבצעת בלחץ גדול במיוחד.

מהם השלבים העיקריים בתפעול מנוף ?

השלבים השונים בתפעול מנוף תלויים במידה רבה בסוג המנוף המדובר. מנוף טלסקופי יופעל באופן שונה לחלוטין ממנוף עגורן. בכל מקרה, לא משנה על איזה מנוף מדובר, חשוב מאוד שהמפעיל ואחראי העבודות יהיו מודעים למגבלות של הכלי אותו הם מפעילים, ולסכנות הבטיחות העיקריות.

עמידה בתקני הבטיחות

השלב הראשון בהפעלת המנוף, הוא בדיקה שהכלי עומד בגל תקני הבטיחות. תקנים אלו נוגעים גם לכלי עצמו, וגם למפעיל. חשוב מאוד לוודא שהכלי עבר את כל הביקורות התקופתיות הנדרשות, וקיבל אישור עבודה בזמן התפעול הנוכחי. המפעיל עצמו חייב לוודא שהוא ישן את מכסת השעות הנדרשת, שהוא עבר את הרענון הנדרש, ושיש לו את כל הידע בהפעלת הכלי הספציפי. מדובר באחריות משותפת של מפעיל הכלי, ושל אחראי העבודות אשר יואשם גם הוא במקרה של תקלה.

המדריך המלא לתפעול מנוף
המדריך המלא לתפעול מנוף

הוצאת רישיון למנוף

משרד העבודה הוא האחראי בישראל להוצאת אישורי עבודה על מנוף. אישורים אלו תלויים במעבר קורס הסמכה, שרק אחרי סיומו וקבלת האישור ניתן להתחיל בעבודה. לפי תקנות הבטיחות בעבודה לעגורנאים, ומפעילי מכונות הרמה, שנקבע בתשנ"ג – 1992, על כל מפעיל מנוף להפעיל אך ורק כלי עליו הוסמך באופן פרטני, ועל פי המשקלים עליהם הוסמך וקיבל אישור. אי הקפדה על נוהל זה, עשויה לגרור תביעות כנגד מפעיל המנוף, אחראי אתר הבנייה, ולעיתים גם מנהלי הפרויקט.

הרכבת מנוף בהתאם להוראות היצרן

הרכבת מנוף היא אחד מהשלבים הקריטיים ביותר לשמירה על בטיחות התפעול והשימוש בו. רוב המנופים הפעילים בישראל, הם מנופים מודולריים. מנופים אלו הם מנופים אשר ניתנים לפירוק והרכבה באזור העבודות. יכולת זו מאפשר שינוע שלהם בקלות בין אתר אחד לשני, והתאמה שלהם לאופי העבודה המתבצעת. בנוסף, המודולריות מאפשרת החלפת חלקים ספציפיים שניזוקו במנוף עצמו, כך שהוא הופך לכלי עמיד יותר והרבה פחות פגיע. לצד כל היתרונות שמספקת ההרכב המודולרית, היא גוררת גם קשיים. הרכבה של מנוף באתר העבודות היא עניין מסובך וארוך, אשר לעיתים קרובות דורש ניסיון. ההרכבה של כל מנוף חייבת להיעשות באופן מדויק על פי הוראות היצרן. מדובר בחוברות הנחיות ארוכות ומתישות, אך חשוב מאוד לעבור עליהן מספר פעמים ולוודא שלא שכחתם שום פרט ושום שלב. כל טעות עשויה בהחלט לעלות בחיי אדם. בהמשך, נפרט על חלק משלבי ההרכבה העיקריים.

הרכבת משקולות הבסיס

בסיס מנוף הוא לעיתים יציקת בטון באדמה, ולעיתים משקולות ייעודיות. חשוב מאוד לזכור שלמשקל יציקת הבטון, חשיבות אדירה ליציבות העבודה. המשקולת היא למעשה הדבר שמייצב את המנוף, והיא זו שמאפשרת נשיאת משקלים כבדים בצדו השני. משקולת אשר אינה תואמת להוראות היצרן, עשויה בהחלט לגרום לנפילת המנוף, גם אם המפעיל עשה את כל הפעולות על פי ההנחיות ולא חרג מגבול המשקל המותר.

בדיקת תנאי השטח ומזג האוויר

מדובר בתת שלב בחוברת ההוראות של כל יצרן. לכל מנוף יש מגבלות. מגבלות אלו יכולות לנבוע מהקרקע עליו הוא נבנה, וכמובן מתנאי מזג האוויר. המנופים הם כלים ענקיים, אשר ברוחות חזקות יכולים להפוך למפרש של ממש. מפרש זה עשוי לקרוס בקלות, מאחר שהעומס על בסיס המנוף עולה משמעותית. לכן, חשוב מאוד לוודא שתנאי מזג האוויר מתאימים לתפעול והרכבה של המנוף, על פי הגדרות היצרן.

תיאום עם מפקח עבודה מוסמך באתר

מפקח העבודה באתר הוא למעשה הסמכות הבטיחותית העליונה. המנוף מהווה נדבך חשוב בסכנות הבטיחותיות בכל אתר בנייה, ולכן למפקח העבודות חייב להיות כל המידע הנוגע לשימוש בו. מפקח העבודה חייב לוודא שהצוות עובד עם הציוד באופן זהיר, ושמסופק לו כל ציוד ההגנה הדרוש לו, בלי יוצא מן הכלל.

יש להסתמך אך ורק על מדריכים רשמיים

תפעול מנוף הוא ממש לא עבודה פשוטה. מדובר בכלי עצום, בעל עוצמות אדירות, והפעלה נכונה שלו דורשת לא רק הסמכה, היא דורשת ניסיון ארוך שנים. כל מפעיל מנוף משתפר עם הזמן, הופך להיות מקצועי יותר, ולומד משהו חדש בכל שנה. כדי להפעיל מנוף בצורה נכונה, חשוב מאוד להסתמך אך ורק על מדריכים רשמיים, ועל קורסים של משרד העבודה. בשום אופן אסור להשאיר את העבודה עם המנוף לאדם אשר לא מרגיש בנוח עם ביצוע העבודות. זכרו שגם עובד עם רישיון אשר מרגיש שהוא לא מסוגל להפעיל את המנוף בצורה מושלמת, לא רשאי להפעיל אותו.

זקוקים למנוף ?
היי, נעים מאוד, אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין בווטצאפ בכל שעה ואשמח לענות לכל שאלה! דברו איתי עכשיו ←