תפקידיו של מנוף זרוע

ישנם לא מעט סוגים של מנופים המשמשים את התעשייה, אך יודעי דבר יטענו כי מנוף זרוע נחשב לטוב ולנפוץ שביניהם, בשל ריבוי התפקידים שלו. המאמר יפרט את תפקידיו השונים.

מנוף זרוע
מנוף זרוע

מה זה מנוף זרוע?

מנוף זרוע הוא מנוף שלו זרוע טלסקופית או הידראולית ארוכה ממתכת שיש לה כושר הרמה רב. מנופים כאלו מתחלקים לשני סוגים: מנוף זרוע המותקן על משאית או מנוף עצמאי. בנוסף, הזרוע יכולה להיות ישרה ואנכית או בעלת מספר זרועות המגיעות למקומות צרים ומסובכים ויש להן יכולת להתקפל.

תפקידיו של מנוף זרוע

מנוף זה מרים משקל רב לגובה לא רק של ציוד, אלא גם של בני אדם. באמצעות סל המחובר לזרוע ניתן להרים אפילו 2 אנשים לצורך עבודות כמו: שיפוצים, תיקונים, הובלה וחילוץ. לדוגמה: חברות ההובלה משתמשות בו לצורך העברת דירה מבלי צורך לפרק ולהרכיב את הריהוט ומבלי לעשות שימוש במדרגות או במעלית. התכולה עוברת ישר מהמרפסת או חלון רחב וכך קל יותר למוביל החוסך זמן וכסף. תפקיד נוסף ומשמעותי לסוג זה של מנוף הוא בעבודות של פינוי פסולת. באתרי בניה ניתן למלא את הסל בפסולת שהצטברה ולהוריד לאשפה, לפנות גזם שהתאסף וכד'. הוא ממלא תפקידים נוספים כמו: ניקוי חלונות של גורדי שחקים, תליית שלטי חוצות, תליית תאורה, שיפוצים ועוד. היכולת שלו להיכנס למקומות צרים עוזרת להגיע למקומות שעלולים לסכן את הבטיחות אם לא היו על מנוף מסוג זה.

בחירת מנוף איכותי

כשבוחרים מנוף מסוג זרוע יש לבחור דגם איכותי שיעשה את העבודה. ניתן להשכיר מחברת מנופים אמינה שירותים לפי שעה ולקבל עובד מוסמך מהחברה, ביטוח ואחריות. מי שנוהג במנוף חייב להיות בעל רישיון לכך ולא ניתן לעשות זאת לבד. קבלנים רבים שוכרים את שירותי המנופאים לתקופה ארוכה אך לא לפני שהם בודקים את ההסמכה שלהם. בנוסף, התאמת המנוף לצורך המטרה מאוד משמעותית. לפיכך, צריך לדעת מראש לאיזה צורך משכירים אותו, לאיזה משקל ולאיזה גובה. ניתן לקבל גם ייעוץ מהחברה המשכירה לגבי המנוף המתאים. חשוב גם לקבל על החברה המלצות.

מנוף זרוע
מנוף זרוע

טיפים חשובים

כשארכימדס הגה את רעיון המנוף, הוא לא תיאר לעצמו כיצד הטכנולוגיה תשתכלל ותשפיע על איכות החיים של האדם. מאז עברו שנים רבות והמנוף הפך לחלק מחיינו. המאמר יתאר את השימוש במנוף זרוע וכיצד הוא משדרג אותנו.

השימוש במנופים משפיע על חיינו ומקל בעיקר על אנשי המקצוע. אם פעם האדם היה מוביל משאות על גבו או נעזר במעלית, היום הוא נעזר במנופים. ניתן לראות יותר ויותר מנופים ברוב תחומי התעשייה. אחד מסוגי המנופים נקרא מנוף זרוע. זהו מנוף עם זרוע טלסקופית ארוכה שמסוגל לשאת משקל רב ולהגיע לגובה עצום. בחקלאות עושים בו שימוש כשרוצים להעביר דשנים וזבל ובגינון מרימים באמצעותו גזם. בתעשיית הבנייה מעבירים באמצעותו דלתות, גגות וחומרי בנין. בתחום החשמל נעזרים בו כדי לתקן תקלות בעמודי חשמל, להתקין מנורות, שלטי חוצות ועוד. והיום קל יותר מתמיד. ניתן להשכיר את שירותי חברת המנופים ולהזמין מנוף זרוע גם לאנשים פרטיים.

מנוף זרוע הפך גם לחלק בלתי נפרד משירותי ההובלה. בעבר המוביל היה מגיע עם שני סבלים. במקרה הטוב היו מעלים את הריהוט באמצעות המעלית ומה שלא נכנס, עטפו בשמיכות, קשרו בחבל והעלו על כפיהם. כיום אין לחברות ההובלה צורך להתמודד בסיטואציה כזו. המוביל יכול להגיע עם המנופאי ולעלות את הריהוט באמצעות המנוף, דרך המרפסת, ישירות לדירה. דרך זו יעילה בעיקר אם יש לכם ריהוט עתיק, יקר וגדול כמו פסנתר או ארון ענק. בדרך זו מובטח לכם שהריהוט יועבר בשלמותו ללא פירוק והרכבה וללא פגיעות ונזק.

המנוף מורכב על משאית. בלחיצת כפתור על שלט ישנו תיאום מלא בין המנוף לרכב. התנועה שלו סיבובית ועל כן יש לאזן אותו באמצעות השלט ולהרימו לגובה. כאשר מחברים לקצה הזרוע סל עבור איש מקצוע חייבים לשמור על הבטיחות כפליים. האדם בסל חייב להיות חגור ברתמות ולחבוש קסדה. בנוסף, מעקה הבטיחות של הסל חייב להיות מעל מותניו. במידה והוא מבצע עבודות ליליות, כמו עובדי חברת חשמל למשל, הוא חייב לחבוש על ראשו גם פנס.