מהם היתרונות של הובלה עם מנוף

הובלה עם מנוף – מנופים הינם כלי מכני הנדסי שמיועד להרמת גופים כבדים, המשתמשים בעיקרון המנוף. במציאות הבנייה המודרנית שמאופיינת בבנייה גבוהה במיוחד ובבנייה צפופה מאוד, השימוש במנופים לצורכי הובלות הפך לנפוץ מאוד, הן לאור צורך וכורח והן לאור ויתרונות רבים. במאמר הקרוב נסביר על היתרונות הרבים שיש בשימוש במנוף עבור הובלות 

למה משמשת הובלה עם מנוף ?

יש המון סוגים של מנופים, וכל אחד מסוגים אלו מתאים לתעשיות שונות ולמטרות שונות. המנופים הגדולים והמסיביים ביותר לרוב משמשים את ענף התעשייה והבנייה לשם הרמת ציוד כבד לגבהים גבוהים במיוחד.

אלו מספר חלקים נפוצים במנופים רבים. ראשית, ישנו בסיס המנוף, שעליו מורכבים יתר חלקי המנוף. לרוב, מדובר ביציקת בטון כבדה שמטרתה לייצב את המנוף. במנופים קטנים יותר, ייתכן שיהיה מדובר במסילה ובה משקולות בטון בשביל לאפשר ניידות גבוהה יותר. שנית, ישנו המגדל, או הצריח, שמתחבר לבסיס המנוף ונישא עד לסופו, שם לרוב יושב המפעיל המנוף, או מנופאי. בחלקו העליון של הצריח מחוברת יחידת ההנפה, קרי העגורן. ציר הסיבוב, כלומר, היחידה שמאפשרת את סיבוב המנוף לעיתים נמצאת בבסיס העגורן ולעיתים נמצאת בבסיס הצריח, בהתאם למנוף.

בתעשיית ההובלות, כיוון שנדרשת ניידות גבוהה של מנופים בין אתרים ויעדים שונים, לרוב המנופים יהיו על גבי משאיות, וכך יאפשרו גם הובלה והנפה של ציוד כבד ליעדים גבוהים וגם ניידות בין יעדי הובלות שונים בתוך העיר ומחוצה לה.

הובלה עם מנוף בתעשיית ההובלות בישראל

כפי שצוין, סגנון הבנייה בעולם ובישראל (במיוחד במרכז הארץ) מאופיין בבנייה גבוהה. החל משנת 2007, חלק זינוק משמעותי בבניית מבני מגורים גבוהים העולם על 8 קומות. יש לכך סיבות רבות, כמו עלייה בקצב גידול האוכלוסין וכן מיעוט בקרקעות לבנייה, במיוחד במרכז הארץ אך גם בערים גדולות בצפון הארץ (למשל חיפה) ובדרומה (באר שבע). כך או כך, הבנייה הפכה גם גבוהה יותר וגם צפופה יותר.

לכן, רוב חברות ההובלה בישראל משתמשות במנופים שונים. עובדה זו אינה מפתיעה כלל, שכן אנשים רבים צריכים שינוע של ציוד כבד, כמו פסנתר, מיטות, ארונות ועוד, אל יעדים גבוהים (כאמור, הבנייה גבוהה). למנוף יתרונות רבים בתעשייה זו, ובחלקי המאמר הבאים נפרט מה הם.

הובלה עם מנוף
הובלה עם מנוף

הובלה עם מנוף - הרמה ושינוע של ציוד כבד

ובכן, עובדה זו אינה מפתיעה כלל, והיא למעשה היתרון המרכזי של מנוף. כמובן שמנוף הינו דבר הכרחי בכל הקשור לציוד שלא ניתן להוביל ולהרים אותו באמצעות אנשים. אולם היתרון של המנוף נוגע גם לציוד כבד שמספר אנשים יכולים להרים אותו יחד – מיטות, ארונות, ספות וכל ריהוט אחר. המשימה להרים ולהוביל ציוד כזה הינה מורכבת, ודורשת כוח פיזי, מספר רב של אנשים, תמרון בחללי מדרגות צרים וצפופים ופוטנציאל לנזק פיזי לסבלים ונזק כלכלי לרכוש. לכן, היתרון המרכזי של הובלה באמצעות מנוף הינו היכולת להרים ציוד כבד מאוד בקלות וביעילות.

קלות ומהירות בתפעול בזכות הובלה עם מנוף

ובכן, המנופים המשמשים להובלות שונים מאוד מן המנוף המשמשים לתעשיית הבנייה וכד'. מנופי ההובלות לרוב יותקנו על גבי משאית, דבר שיאפשר ניידות ומהירות רבה בהגעה אל יעדי ההובלה והפריקה, וכן הזמן מפתיחתם ועד תחילת העבודה עימם הינו קצר מאוד, דבר שמהווה יתרון משמעותי בכך שמקצר את הזמן הנדרש לשם ההובלה – בוודאי ביחס להובלת הציוד שלא באמצעות מנוף.

שקט בזמן העבודה בזכות הובלה עם מנוף

מי מאיתנו לא חווה את תחושת אי הנוחות הזו, שבמהלך היום כאשר מנסים לעבוד, להתרכז, לישון או כל דבר אחר, מתחילה איזושהי עבודה ברחוב שעושה רעש רב ומפריעה לכל פעולה אחרת. בשנים האחרונות, לאור הפיתוח בפרויקטים של התחדשות עירונית (תמ"א 38, פינוי בינוי וכד'), זה הפך לנפוץ מאוד. ובכן, המנוף אינו נכלל בקטגוריה הזו. אמנם מדובר בכלי הנדסי כבד, אולם המנוף הינו כלי שקט במיוחד שמאפשר שימוש נוח ללא הפרעה לשאר דיירי הרחוב או הבניין.

הובלה עם מנוף - חיסכון בכוח אדם

אמנם ניתן לפעמים להוביל מיטות, ארונות, ספות ופריטי ריהוט כבדים אחרים, אך זה ככל הנראה יצריך הירתמות של מספר רב של אנשים. רבים מאיתנו נגררו לסיטואציות כאלו, כאשר בן משפחה, שכן או חבר קרוב ביקשו סיוע בהעברת דירה. ובכן, עבודה שלרוב תדרוש כוח אדם רב בשביל לבצעה, תוכל להתבצע באמצעות מספר מועט של אנשים תוך שימוש במנוף לצורך ההובלה. במקום לסחוב מיטת עץ כבדה עם עוד 4 אנשים נוספים, ניתן לבצע זאת באמצעות אדם אחד או שניים.

חיסכון משמעותי בזמן

כפועל יוצא מן היתרון המפורט לעיל של חיסכון בכוח אדם, המנוף יסייע גם לחסוך בזמן הנדרש לשם ההובלה. דמיינו לעצמכם כמה זמן יכולה להימשך הובלה של פריט ריהוט גדול וכבד באמצעות מספר אנשים ובתוך החלל הפנימי של הבניין והדירה עצמה. חדרי מדרגות עשויים להיות צרים ומפותלים, בתוך הדירה התהליך לוקח זמן בשביל להימנע מפגיעה בקירות או בשאר הבית. המנוף יבצע זאת בקלות משמעותית יותר ובמהירות רבה יותר.

יתרון נוסף המתקשר למשך הזמן של הובלה באמצעות מנוף, היא הנוחות ללקוח. בשגרת החיים המודרנית, אנשים רבים עובדים שעות רבות במהלך היום. תהליכים של הובלה ומעבר דירה עשויים לקחת ימים רבים, ולא כולם יכולים להיעדר מהעבודה למשך זמן כזה. לכן, הובלה שתתבצע בידי אנשים במשך מספר ימים, יכולה להתבצע באמצעות מנוף בתוך מספר שעות.

הימנעות מפגיעה בציוד

הובלה והרמה של ציוד בחדרי מדרגות ובתוך הדירה יכולים להוביל לפגיעה משמעותית בציוד. לרוב, מדובר בציוד שאינו נוח להרים, הרי לארון עץ גדול אין "ידיות" מובנות בשביל שיהיה נוח להרים אותו, והוא גם כבד. באמצע הובלה, הציוד יכול להינזק משמעותית מהסביבה או מחוסר אחיזה של אחד הסבלים, ליפול, ולהינזק מאוד. מנוף יוכל לגשר על הפער הזה משמעותית, שכן בתפעול נכון מדובר בכלי בטוח מאוד.

הימנעות מנזקים פיזיים למובילים

יתרון חשוב ומשמעותי מאוד בהובלה באמצעות מנוף הינו למנוע פוטנציאל לפגיעה במובילים עצמם. ציוד כבד מאוד, שאינו נוח לאחיזה ואשר מובל לקומות גבוהות יכול להביא לנזק למובילים. הנזק יכול להיגרם אם הציוד נופל ופוגע באחד המובילים וגם בכך שמדובר במשקל רב להרים לאורך זמן רב. לעיתים, הנזק הזה יכול להיות חמור ומשמעותי. לכן, מומלץ להימנע מזה, ולבצע את ההובלה באמצעות מנוף. המנוף יצמצם משמעותית עד כדי ביטול הפוטנציאל לפגיעה פיזית מיותרת.

עלות השימוש במנוף

אם בעבר השימוש במנוף היה יקר מאוד, לאור היותו של המנוף כלי עבודה פופולרי מאוד בישראל וכן לאור פיתוחים טכנולוגיים רבים, השימוש במנוף לצורכי הובלה הפך לזול יותר ביחס למחירי העבר. מדובר ביתרון משמעותי, שכן, במחיר זול יחסית ניתן להשתמש בכלי עבודה שיהפוך כמעט כל תהליך הובלה לתהליך מהיר, יעיל ונוח יותר.

לסיכום

מאמר זה מציג בקצרה מספר יתרונות משמעותיים של הובלה באמצעות מנוף. לאור הפופולריות של המנוף בישראל, אפשר להניח, ובצדק, שיש יתרונות רבים נוספים להובלה באמצעות מנוף, אשר לא כלולים במאמר זה. לכל הובלה מאפיינים וצרכים שונים בהתאם לציוד המובל ולתוואי השטח בו היא מתבצעת, ואין ספק כי השימוש במנוף יכול לייצר יתרונות רבים נוספים.

כתבות אחרונות - מומלץ לקרוא בעיון!

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
זקוקים למנוף ?
היי, נעים מאוד, אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין בווטצאפ בכל שעה ואשמח לענות לכל שאלה! דברו איתי עכשיו ←