המדריך המלא להובלות עם מנוף

עוברים דירה ויש לכם ריהוט כבד? מחפשים דרך מהירה ונוחה להעביר משרד לבניין חדש? תקועים בבניין ישן בלי מעלית ועם חדר מדרגות בעייתי? מפחדים שהסבלים ישברו לכם את הפסנתר העתיק של סבא? הובלה עם מנוף היא הפתרון בשבילכם. בשנים האחרונות, השכרת מנופים עבור הובלות הפכה לזולה וזמינה הרבה יותר. מנופים המיועדים להעברת ציוד כמו מנופי סולם, מסוגלים להתמודד עם העברת רהיטים במשקל רב בקלות וביעילות באמצעות סל הרמה מיוחד. המנופים הגבוהים ביותר מסוגלים אפילו להגיע לגובה של 40 מטרים ויותר – מעל קומה 15 בבניין. אז איך עובד מנוף סולם? כמה עולה להשכיר מנוף להעברות ומה צריך לדעת לפני שמזמינים? על כך בכתבה הבאה.

עיקרון המנוף - הבסיס לכל המנופים

ראשית, ולפני שניגשים להזמנת מנוף, חשוב להבין במה מדובר ואיך זה עובד. המנופים היום הם כלים הנדסיים מתוחכמים ומתקדמים, אך הבסיס לעבודתם נמצא הרחק בימי יוון העתיקה. עיקרון המנוף, אשר תועד לראשונה על ידי ארכימדס, מתאר כיצד ניתן להקטין את הכוח הנדרש להרמת חפצים באמצעות שינוי המומנט והעברתו מרחק רב יותר. מדובר בעיקרון מתמטי פשוט למדי שסביר להניח שהיה קיים עוד לפני תקופת ארכימדס לפיו ככל שנרחיק את נקודת הפעלת הכוח מנקודת המשען של העצם המרים, כך נזקק לפחות כוח. ניתן לדמות זאת לפעולה של פותחן בקבוקים – אם ננסה לפתוח את הפקק בכוח זה יהיה קשה וידרוש מאמץ רב. עם זאת, אם נפעיל כוח על נקודה מרוחקת בקצהו של פותחן בקבוקים נגלה שהפקק נפתח בקלות. מנופים היום עושים שימוש מתוחכם יותר בהעברת מומנט באמצעות מבנים מכניים מתקדמים כמו גלגלות ומסבים ומערכות הידראוליות. כמו כן, הכוח המופעל על ידי מנוף הוא כמובן גדול הרבה יותר באמצעות מנועים חשמליים רבי עוצמה. כך, מנופים היום מסוגלים להרים משקלים של עשרות טונות לגבהים של עשרות מטרים.

סוגי מנופים ומה ההבדל ביניהם

הפיתוח הטכנולוגי בתחומים המכניים וההנדסיים הוביל להיווצרותם של סוגים שונים של מנופים המתאימים לסוגים שונים של עבודות. המנוף הכי מזוהה בנוף העירוני היום יומי הוא כמובן מנוף הצריח או בשמו הרשמי – העגורן. אותם מנופים אשר עומדים על רגל אחת משמשים להנפה של משקלים כבדים במיוחד עבור עבודות בניין. מנופים אלו הם הגבוהים והחזקים ביותר ומשמשים גם לעבודות הקשות והמורכבות ביותר. כמו כן, כיוון שהם כל כך גדולים, הקמתם היא משימה בפני עצמה ועשויה לארוך אפילו מספר ימים. מעבר למנופי הצריח, ישנם המנופים הניידים המותקנים על גבי סוגים שונים של כלי רכב כמו משאיות, טנדרים ואפילו טרקטורים. מנופים אלו קטנים ביחס למנופי הצריח אך עדיין מסוגלים להגיע לגובה רב וחלקם אפילו מעבר ל-40 מטרים. הם נבדלים אחד מהשני בסוג הזרוע של המנוף – זרוע טלסקופית או זרוע מפרקית וכן בסוג האמצעי המותקן בקצה הזרוע – וו הרמה המשמש לקשירת מטען או סל מתכת המשמש לנשיאת אנשים או העברת מטען.

מנוף סולם - איך זה עובד?

המנוף המתאים ביותר להעברת מטען לצורך הובלות הוא מנוף סולם. מדובר במנוף אשר מותקן על גבי משאית או טנדר. המנוף עצמו מורכב מזרוע מתכווננת אשר מסוגלת להיפתח לגובה רב. בניגוד למנופים אחרים, הזרוע של מנוף הסולם איננה מפרקית או טלסקופית אלא דומה יותר למפרק של קש פלסטיק אשר מסוגל להימתח ולהתכווץ. המנגנון שמאפשר את הימתחות הזרוע הוא מעין שלבי סולם מתכתיים השומרים על יציבות הזרוע בעת הימתחות. בקצה הזרוע נמצא סל הרמה אשר מסוגל לנוע לאורך הזרוע על גבי שלבי הסולם ובכך לעלות ולרדת בזמן פעולת המנוף ולהוביל ציוד. מרבית מנופי הסולם מופעלים מהקרקע על ידי מפעיל וסל ההרמה שלהם אינו מתאים לנשיאת אנשים אלא לנשיאת מטען בלבד.

היתרונות של מנוף סולם

היתרון המרכזי של מנוף סולם על פני מנופים אחרים הוא אופן הטענת הציוד על גבי המנוף. בניגוד למנופים בעלי וו הרמה, אשר דורש קשירה מיוחדת של המטען אל הוו, במנוף סולם יש סל המאפשר טעינה ופריקה פשוטות של מטען על גבי המנוף. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר במקומות בהם הגישה למטען מוגבלת כמו בהעברת דירה כאשר זרוע המנוף אינה מסוגלת להיכנס אל תוך הדירה על מנת להתמקם מעל המטען ולאפשר קשירה בטוחה. כמו כן, מנופי סולם המותקנים על טנדר או משאית הם ניידים במיוחד ומסוגלים להגיע גם לאזורים צפופים בשטחים בנויים ועירוניים.

שימוש במנוף סולם להעברת דירה

היתרונות של מנוף סולם באים לידי ביטוי גם במקרים של העברת דירה או משרד. בניגוד להובלה באמצעות סבלים, ההעברה באמצעות מנוף היא מהירה הרבה יותר. לא נדרש להוביל את הציוד במורד מדרגות או מעלית, המנוף מגיע לאחד מפתחי הדירה החיצוניים ומוריד את המטען ישר למטה, אל תוך המשאית המובילה את הציוד. כמו כן, מנוף סולם מסוגל לשאת משקל רב הרבה יותר מסבלים – עד 400 ק״ג. הובלה באמצעות מנוף סולם גם חוסכת את תהליך הפירוק וההרכבה של רהיטים גדולים שכן ניתן להעמיס את מרבית הרהיטים בקלות על גבי הסל של המנוף. יתר על כן, העברה באמצעות מנוף סולם היא בטוחה יותר עבור הרהיטים שכן אין צורך לשנע אותם בתוך חללים צפופים ומורכבים או באמצעות סבלים אשר עשויים להתעייף ולפגוע ברהיטים בהובלה לא זהירה. במקרים בהם נדרשת הובלה מקומה גבוהה במיוחד, מנוף סולם יבצע את העבודה במהירות רבה יותר מכל פתרון אחר.

כמה עולה להשכיר מנוף סולם?

השכרה של מנוף סולם עבור העברה של משרד או דירה נמדדת לפי שעה ותלויה הן במשקל הפריטים והיקף ההובלה והן בגובה ההובלה הנדרשת. המחיר יכול להתחיל ב-250 או 300 שח עבור שעת עבודה להובלה בגובה של עד 4 קומות ולעלות עד ל-1200 שח לשעה להובלה בגובה של קומה 15 ומעלה. במרבית החברות, מחיר השכרת מנוף סולם מגלם בתוכו גם את שכרו של מפעיל המנוף, אם כי חשוב לוודא זאת מראש לפני שמבצעים את ההזמנה.

כללי בטיחות בעת שימוש במנוף סולם

כמו בכל עבודה בגובה מעל 2 מטרים, עבודה באמצעות מנוף סולם היא מסוכנת ודורשת הקפדה על כללי בטיחות מיוחדים כדי לשמור על ביטחון העובדים וביטחונם של העוברים ושבים. ראשית, כל הפעלת מנוף סולם צריכה להתבצע על ידי מפעיל מנוסה, בעל רישיון לשימוש במנוף סולם ועבודה בגובה. המנוף צריך לעבור בדיקות בטיחות שגרתיות על מנת לוודא שאין כל פגם באופן פעולתו. כמו כן, בעת העבודה יש לגדר את אזור העבודה על מנת למנוע מעבר של עוברים ושבים מתחת לזרוע המנוף. מפעיל המנוף וכל מי שנמצא בסביבתו על הקרקע צריך לחבוש קסדת בטיחות. יתר על כן, לפני הובלת המטען יש לוודא שאינו עובר את המשקל המתאים להובלה על ידי המנוף באמצעות משקל מיוחד. קשירת המטען למנוף צריכה להתבצע באופן בטיחותי ויש לוודא אותה לפני תחילת ההעברה. בנוסף לכל אלו, עבודה בגובה היא מסוכנת ועל כן אסור לבצע בתנאי מזג אוויר קשים כמו סופות ברקים, רוחות חזקות או עומס חום אשר עלול לפגוע במובילים ובציוד.

זקוקים למנוף ?
היי, נעים מאוד, אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין בווטצאפ בכל שעה ואשמח לענות לכל שאלה! דברו איתי עכשיו ←