מה עדיף – השכרת מנופים או רכישת מנופים?

השימוש בשירות השכרת מנופים הולך וגובר. המגמה הזו נכונה גם לעולם וגם בישראל, והיא מתרחשת בשל מספר סיבות. בין הסיבות, ניתן למנות פיתוחים טכנולוגיים שהופכים את השימוש במנוף גם לנוח יותר וגם לנגיש יותר, בנייה גבוהה יותר המצריכה שימוש במנופים הן באתרי הבנייה והן בעת מעברי דירות והובלות, וכן שימושים רבים מצריכים השכרת מנופים בענפי תעשייה שונים שהולכים ומתפתחים. לכן, הצורך להשתמש במנוף עלול להתעורר בקרב אנשים ובעלי מקצוע רבים, ולכן עולה השאלה האם עדיף להשכיר שירות השכרת מנופים או לרכוש מנוף. במאמר זה נסביר את שאלה זו ואילו שיקולים יש לקחת בחשבון.

תוכן עניינים

השכרת מנופים - אילו שימושים יש למנוף?

ובכן, מנוף הינו כלי מכני הנדסי כבד, המשמש להרמה של גופים כבדים במיוחד. המנופים הפכו נפוצים במיוחד בנוף הישראלי (וגם העולמי), והם משמשים בתעשיות רבות, למשל בתעשיית הבנייה ובניינים רבי קומות, הובלות, ספנות, חשמל וגיזום ועוד תחומים רבים. לכל שימוש וייעוד ישנו סוג מנוף שמתאים לו יותר. כך למשל, מנופים מסוג צריח (מנוף טלסקופי ומנוף חוליות) הינם מנופים גדולים וגבוהים יותר (וגם מסיביים יותר) אשר נועדו לשימוש ביעדים גבוהים יותר (בנייה ותעשייה). מנגד, מנופי סל (בראשם סל להרמה של אדם) או מנופי משאית אמנם מנופים קטנים יותר, אך ניידים וקלים יותר לתפעול ועל כן מתאימים לענפי ההובלות, החשמל, הגיזום וכד'. כפי שצוין, לאור הפיתוחים הטכנולוגיים בתחום, המנופים הפכו לדבר נפוץ מאוד ולכן ישנם שימושים רבים נוספים למנוף.

שימוש בשירות השכרת מנופים

ובכן, זו השאלה הראשונה וככל הנראה גם השאלה המרכזית שיכולה לסייע בהחלטה האם להשכיר או לרכוש מנוף. הצורך לשימוש במנוף יכול להיות שונה בתכלית, כפי שצוין לעיל. לכן, בשביל להכריע האם עליכם לרכוש או להשכיר מנוף, עליכם לשאול – האם המנוף מיועד לשימוש באתר בנייה? האם המנוף מיועד לשימוש בתעשיית ההובלות? לתשובה על שאלה זו יש השלכה ישירה על משתנים רבים שיפורטו בהמשך המאמר כמו מחיר המנוף, הרישיון המתאים, תחזוקה וטיפול, מחיר המנוף, אחסון וכד'.

ככל שאינכם מחזיקים ברישיון, ואלו יהיו רוב המקרים (במיוחד לצרכים פרטיים), אתם תשכירו מנוף וגם שירות של מנופאי.

מחיר ההשכרה לעומת מחיר הרכישה של המנוף

מרכיב מרכזי מאוד בבחירה בין רכישה והשכרה של מנוף. כיוון שהמנוף הינו ציוד מכני הנדסי כבד, ניתן לשער שרכישה של מנוף אינה שקולה לרכישה של מכונית. מנופים הינם כלי מורכב וכבד מאוד שעשוי מחומרים ייחודיים ובנייתו ארוכה באופן יחסי. כמובן שמנוף שמסוגל להרים ציוד כבד יותר לגובה רב יותר יעלה יותר מאשר מנוף שמסוגל להרים משקל נמוך יותר לגובה נמוך יותר. מנופים לעיתים עשויים להגיע למחיר של מאות אלפי שקלים, ולכן, יש לקחת זאת בחשבון בהתאם לסוג השימוש ותכיפותו.

לעומת רכישת מנוף, קיימת גם האפשרות של השכרת המנוף. גם העלויות של השכרת המנוף נגזרות מאופי השימוש בו – מנופים גדולים וכבדים יותר המסוגלים לשאת משקל רב לגובה רב יהיו זולים יותר מאשר מנופים קטנים יותר, אך הם יהיו ניידים פחות בדיוק לאור משקלם הרב. בשיקולי העלות של ההשכרה נכנסים גם אלמנטים של משך זמן ההשכרה – ככל שמשך הזמן יהיה קצר יותר, כך המחיר יהיה זול יותר. בנוסף, חשוב לשאול את השאלה – האם קיים ברשותכם רישיון לתפעול המנוף או לא. השכרת מנוף כולל מפעיל מנוף מוסמך מן הסתם תהיה יקרה יותר מאשר השכרת המנוף לבדו ותפעול עצמי (בהינתן וברשותכם הרישיון המתאים!). לכן, יש לקחת גם זאת בחשבון.

לכן, בכל הקשור למחיר הרכישה לעומת מחיר ההשכרה, חשוב לשאול את עצמכם מה אופי השימוש המתוכנן במנוף, ובהתאם לשאלה זו תדעו האם עדיף בעבורכם להשכיר או לרכוש מנוף.

מהי תכיפות השימוש במנוף?

שאלה נוספת שתשפיע על התשובה האם עדיף לרכוש או להשכיר מנוף הינה תכיפות השימוש בו. באופן מאוד הגיוני, אדם שמתכנן לעשות שימוש רב במנוף, למשל איש מקצוע בתחום ההובלות או בתחום הבניין, יעדיף לרכוש מנוף על פני ההשכרה, ואדם פרטי שמתכנן לעשות שימוש חד פעמי או שימושים בודדים במנוף, למשל לצורך מעבר דירה, יעדיף לשכור מנוף ולא לרכוש.

מנופים להשכרה
השכרת מנופים

האם ברשותכם רישיון לתפעול המנוף?

שאלה נוספת שתשליך באופן ישיר על השאלה האם להשכיר או לרכוש מנוף הינה קיומו של רישיון. בדומה לרישיון הנהיגה בישראל שמוסדר ע"י הרגולטור (משרד התחבורה), גם בשביל להשתמש במנוף נדרשת הכנה מקצועית ומעבר של מבחן רישוי ממשלתי. הדרישה החוקית מופיעה בתקנות הבטיחות בעבודה (עגורנאים, מפעילי מכונות הרמה אחרות ואתתים), תשנ"ג-1992 אשר נקבעו ע"י הרגולטור (משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים). התקנות מגדירות סוגי רישיונות שונים (4 סוגי רישיונות) ודרגות רישיון שונות המוגדרות על פי דרגת העומס של המשקל שיורם באמצעות המנוף. אסור בשום אופן להשתמש במנוף ללא הרישיון המתאים!

קיומו של רישיון חשוב מאוד לשאלת ההשכרה או הרכישה של מנוף. ככל הנראה, אם מדובר בבעל מקצוע שיעשה שימוש תכוף במנוף בעבור העסק שלו, יהיה רישיון לתפעול המנוף או לחלופין עובד שהינו מנופאי מוסמך. מנגד, אדם פרטי שיעשה שימושים בודדים במנוף כמעט בוודאות לא יחזיק ברישיון מנוף, ולכן יעדיף לבחור באפשרות של השכרה.

אחסון, תחזוקה וטיפול במנוף

רכישה של מנוף אינה רק רכישה לשם השימוש וזהו. לאחר השימוש יש צורך לאחסן את המנוף במקום כלשהו, וכפי שצוין, המנוף אינו כלי קטן שאפשר לשים במחסן של הדירה או הבית. הוא מצריך מקום מוסדר שגדול מספיק בשביל להכילו וגם יכול להגן עליו מפני בלאי של מזג אוויר ועוד. בנוסף, רכישת המנוף מצריכה תחזוקה וטיפול במנוף לאורך זמן, בשביל להבטיח שהמנוף ישמר בתנאים אופטימליים והשימוש בו יהיה בטיחותי. לכן, רכישה של מנוף תצריך גם לתחזק את המנוף לאורך זמן, לוודא שהוא אכן עומד בכל התנאים הדרושים לפי הדרישות הממשלתיות, ועוד.

לכן, שאלו את עצמכם האם ברשותכם התנאים הדרושים לתחזק את המנוף לאורך זמן ולטפל בו, לאחסן אותו כראוי ולשמור עליו בתנאים אידאליים. סביר להניח שלאנשים פרטיים לא יהיו התנאים המתאימים לכך, ולכן, יעדיפו להשכיר מנוף ולא לרכוש אחד, וליהפך בכל הקשור לבעלי עסק או אנשי מקצוע.

למשל, משאית עם מנוף סל מיועדת להרמה של אנשים לצורך ביצוע עבודות שונות כמו עבודות תחזוקה, גיזום, חשמל וכד', במקומות גבוהים שלא ניתן להגיע אליהם. לעומת זאת, משאית עם מנוף הרמה מיועדת להרמת משא כבד אל מקומות גבוהים, דבר שיכול להיות יעיל במיוחד בהעברות דירה או משרד. סוג נוסף הינו משאית עם כננת, שהינה משאית עם מנגנון גרירה ייחודי שיכול לסייע בהנחת תשתיות חשמל או אינסטלציה בבנייה.

כלל הגורמים שפורטו עד כה משפיעים על השכרת המנוף עצמה. בנוסף, הם משפיעים משמעותית על מחיר ההשכרה – ברוב המוחלט של המקרים מחיר ההשכרה יקבע בהתאם לסוג המנוף ואופי השימוש שיעשה בו, וזו עובדה שאנשים רבים לא מודעים אליה. ככל שתבחרו נכון את סוג המנוף, כך תוכלו לחסוך בעלויות.

לסיכום

המאמר לעיל מפרט על השיקולים השונים שיש בשאלה האם עדיף להשכיר או לרכוש מנופים. כיאה למורכבות המנוף, מורכבות השימוש בו ומורכבות התחום, ברור לכל שאין תשובה חד משמעית לשאלה זו, והתשובה תיקבע בהתאם למאפיינים השונים של כל משתמש ומשתמש במנוף.

השימוש במנוף הינו מקצוע לכל דבר ועניין, ולשם כך נדרש ידע ייחודי ורישיון שעומד בכל התנאים הממשלתיים. אולם, כפי שצוין השימוש במנוף אינו חזות הכל, ובמידה ורוכשים את המנוף יש משתנים רבים שיש לקחת בחשבון כמו התחזוקה והטיפול השוטפים או אחסון המנוף. מנגד, השכרה יכולה להיות לא כדאית מבחינה כלכלית ככל שהינכם משתמשים תכופים במנוף, ויכול להיות שמבחינת שיקולי עלות-תועלת תהיה עדיפות לרכוש מנוף ולהוציא סכום כסף יחסית גבוה בהתחלה במקום לשלם בפעימות קטנות יותר בעבור כל שימוש.

בשורה התחתונה, מדובר בשאלה מורכבת שלכל משתמש פוטנציאלי במנוף יש מאפיינים שונים. על כן, חשוב מאוד לברר מה המאפיינים הייחודיים שלכם, לברר למה אתם זקוקים, ולהגיע לתשובה לשאלה האם נכון בעבורכם להשכיר מנוף או לרכוש מנוף.

לא משנה מהו השימוש שתעשו במנוף, בחירת החברה היא חשובה, שכן היא משפיעה על מספר פרמטרים שיפורטו מטה, וחשוב מאוד לדעת אותם בכל הקשור להשכרת מנוף.

עלות שירות השכרת מנופים מורכב ממספר משתנים רב. אנו מתחייבים לתת לכם את המחיר הטוב ביותר. לקבלת הצעת מחיר מידית כנס עכשיו לאתר

חברתנו עושה לילות כימים על מנת לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר בתחום השכרת מנופים. לקריאת המלצות מלקוחות מרוצים היכנסו לאתר עכשיו.

שירות השכרת מנופים מיועד לכלל הציבור הרחב, העסקי והפרטי כאחד. לא בטוחים בעצמכם ? דברו איתי עכשיו ומיד. השיחה עליכם הקפה עלי.

אהבתם את התוכן ? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
זקוקים למנוף ?
היי, נעים מאוד, אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין בווטצאפ בכל שעה ואשמח לענות לכל שאלה! דברו איתי עכשיו ←