מנוף סל - איזה סוגים קיימים ומה ההבדל ביניהם?

מנוף סל כלי מכני-הנדסי כבד, אשר משמש להרמה ונשיאה של ציוד כבד למקומות גבוהים במיוחד שאין אליהם גישה אלא באמצעות השימוש במנוף. המנופים נמצאים בהמון ענפים במשק הישראלי, ובין היתר בענפי הבנייה השונים, הספנות, ההובלות והתחזוקה. אחד מן הסוגים הפופולריים שבין המנופים השונים הינו מנוף מסוג מנוף סל, וגם בתוך סוג זה ישנם מספר תתי סוגים. במאמר שלפניכם נסביר על ההבדלים השונים בין מנופי הסל ומה ההבדל ביניהם.

מה זה מנוף סל?

על פי תקנות הבטיחות בעבודה (עגורנאים, מפעילי מכונות הרמה אחרות ואתתים), תשנ"ג-1992, אשר הותקנו בידי הרגולטור בתחום המנופים, כלומר, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, מנוף סל נכלל בקטגוריה של "עגורן להעמסה עצמית", והינו "עגורן זרוע הידראולי המותקן על גבי רכב מנועי והמיועד בעיקר להעמסת מטענים על הרכב ופריקתם או להרמת משטח עבודה לאדם". כלומר, עגורן סל הינו עגורן אשר בקצה הזרוע שלו מותקן משטח כלשהו, היינו – "הסל", המשמש להעמסה של מטענים כלשהם לשם פריקה והרמה או להרמת משטח עבודה לאדם או למספר אנשים.

מנופי הסל, אם כך, משמשים להעמסה ופריקה של ציוד. לרוב, עיקר השימושים שעושים במנופים מסוג זה בכל הקשור להעמסה ופריקה של ציוד נוגע לתעשיות כמו הובלות, בנייה קלה, עבודות תחזוקה והנחת תשתיות בגובה וכד'. יתר על כן, מנופי הסל משמשים כמשטח עבודה לאדם או מספר אנשים. עיקר השימושים שעושים במנוף זה הינו לצורכי עבודות בגבהים שאדם אינו יכול להגיע אליהם אלא באמצעות מנוף סל, כמו עבודות תחזוקה, חשמל, אינסטלציה, גיזום וגינון, ועוד.

בחלקים הקרובים של המאמר נסביר על סוגי מנופי הסל השונים ומה ההבדלים ביניהם.

נגן וידאו

מנוף סל אדם

מנוף סל אדם, כפי שניתן לשער משמו, הינו מנוף סל שקצה הזרוע שלו ישנו משטח עבודה המשמש להרמה של אדם או מספר אנשים. ניתן להשתמש במנוף זה בשביל להגיע למקומות שקשה להגיע אליהם. המשטח עצמו מאובטח, וישנן דרכים רבות להבטיח את בטיחותו של האדם העומד על המשטח הזה, בשביל להגן עליו מפני תקלה וכן בשביל לאפשר לו לעבוד עם שתי ידיו באופן חופשי (זאת בניגוד לסולם למשל). מנופי סל מסוג זה גם חוסך בעלויות ובמשך העבודה לאור הקלות והנוחות שבשימוש בו, בין אם מדובר בעבודת בנייה, שיפוץ, צביעה, תחזוקה וכדומה. נקודה נוספת להשוואה של מנופי סל אדם הינם לפיגומי בנייה שגם כן מאפשרים להגיע לגבהים גבוהים במיוחד. אולם, נקודה מאוד חשובה שמהווה יתרון משמעותי למנופי סל אדם היא הבטיחות שבשימוש בהם (בטח בהשוואה לפיגומי בנייה, שזכו למוניטין שלילי בכל הקשור לבטיחות).

מנופי סל להרמה של ציוד

בקצה זרועו של מנוף סל להרמה גם כן נמצא משטח רחב, המשמש להעמסה ופריקה של הציוד הנדרש להרמה. מנופים אלו מגיעים בגבהים שונים בהתאם לעבודה הנדרשת ולגובה היעד, ומשמשים להרמה של ציוד מגוון, כמו פסנתרים, מיטות וכד' בעבור תעשיית ההובלות, ציוד וכד' בתעשיות הבנייה ועוד.

מנופי סל להרמה עבור תעשיית ההובלות

בהמשך לסוג מנוף הסל שהוזכר בפסקה לעיל, מנוף הסל עבור תעשיית ההובלות הינו תת סוג נוסף. מדובר במנוף סל שכאמור משמש להרמה של ציוד, ובמקרה הזה ציוד הובלות, אך לעיתים יש לו מאפיינים ייחודיים המאפשרים לעבוד בתוואי שטח עירוני צפוף יותר. בנוסף על כך, נהוג להתייחס לגובה המנופים האלו בהתאם לקומות שהם יכולים להגיע אליהם, ולא בהכרח לפי הגובה שהם מסוגלים להגיע אליו במטרים.

מנופי סל לעבודות תחזוקה ועבודות מורכבות

מנופי סל מסוג זה לרוב מיועדים לעבודות תחזוקה ועבודות מורכבות המערבות ציוד כבד ומצריכות הסתייעות במנופאי מנוסה ו-וותיק אשר מתמחה בעבודות מורכבות. עבודה מורכבת הינה עבודה המערבת ציוד כבד, ולרוב ניתן למצוא עבודות כאלו בתעשיית הבנייה, בתעשיית התחזוקה, התשתיות, החקלאות וכד'. במקרים רבים נדרש מנוף מיוחד בעל אפשרות לעבוד בציר של 360 מעלות, כלומר שמשטח העבודה (הסל) יסתובב באופן מלא על צירו בשביל לאפשר לבעלי המקצוע העובדים עליו להסתובב באופן מלא ולקבל גישה למקומות רבים. כמו כן, המשקל שמשטח העבודה נושא הינו משקל רב, ולרוב הרישיון שיידרש בשביל לתפעל מנוף כזה הינו רישיון מסוג ד' בדרגה 2, כלומר, רישיון המאפשר לתפעל מנופי סל ללא הגבלת משקל כלשהי.

עד כה, ההבחנה בין הסוגים השונים של מנופי הסל התבצעה על סמך ענפי התעשייה השונים שבהם עושים שימוש במנופי סל. אולם, לא מדובר בחלוקה "קשיחה", כלומר, לעיתים ניתן לחלק את סוגי המנופים באופן אחר. בחלק הקרוב של המאמר נתמקד בתכונות נוספות של מנופי סל שעל בסיסן ניתן להבחין בין סוגים שונים של מנופים.

השכרת מנוף סל
השכרת מנוף סל

מנוף סל עם מייצבים בולטים

כאמור, כלל מנופי הסל נמצאים על גבי רכב מנועי (ראה הגדרה לפי התקנות לעיל). כתלות בגובה המנוף והמשקל הנישא על גביו, המשאית משמשת כמייצב למנוף. על המשאית מותקנים מייצבים אשר מחזקים אותה באמצעות הישענות על הרצפה. ישנם מנופי סל מתקדמים יותר אשר לרוב מתאימים לעבודות בגובה רב יותר ולהרמה של משקל רב יותר, בהן המייצבים בולטים משטח המשאית למרחק של מספר מטרים, בשביל לייצב את המשאית והמנוף בצורה משמעותית יותר. כמובן שזה תלוי בדגם המשאית והמנוף.

מנוף סל עם סיבוב ציר מלא

ניתן להבחין בין סוגים שונים של מנופי סל על בסיס יכולת המנוף (באופן ספציפי, יכולת משטח העבודה) להסתובב על צירו ולאפשר לאנשים שעובדים על משטח העבודה גישה רחבה לשטח שעליו הם עובדים. ישנם מנופים שלא מאפשרים זאת כלל ואין בכלל יכולת סיבוב. לרוב, מנופים שמאפשרים סיבוב מלא על ציר משטח העבודה מתאימים לעבודות מורכבות יותר ובגובה רב. למשל, בין העבודות האלו נמנות עבודות תחזוקה והנחת תשתיות חשמל, מים, סלולר וכד' על גגות לא נגישים של בניינים.

סוגים נוספים

מנופי סל הינם קטגוריה רחבה. מעבר לסוגים השונים שפורטו לעיל, יש עוד המון סוגים קטנים של מנופים בהתאם למאפיינים ייחודיים של אותם סוגים, המאפשרים לעשות פעולות שונות בהתאם למאפיינים הייחודיים שלהם. חלק ממנופי הסל משמשים לעבודות שילוט והתקנה של שלטים חדשים, חלק ממנופי הסל משמשים לעבודות ניקיון בגבהים ובאזורים שלא ניתן להגיע אליהם באמצעות סנפלינג, חלק ממנופי הסל משמשים לעבודות חשמל בגובה רב, ועוד תחומים רבים נוספים. מדובר בתחום מורכב ומיוחד שמצריך התייעצות ובחינה מדוקדקת ומוקדמת לפני השימוש במנוף הסל.

בשורה התחתונה

כיאה למורכבות תחום המנופים ככלל ותחום מנופי הסל בפרט, ישנם סוגים רבים מאוד של מנופים. לכל עבודת מנוף המצריכה שימוש במנוף סל יש דרישות שונות. במידה ואינכם יודעים מה ההבדלים בין מנופי הסל השונים ואיזה סוג של מנופי סל מתאים לכם ולעבודה שאתם צריכים לבצע, מומלץ לברר זאת עם בעל מקצוע (מוסמך לפי החוק) שיעזור לכם בבחירת מנוף הסל המתאים עבורכם. מדובר בתחום מורכב מאוד שלעתים מסובך להבחין בין סוגים שונים של מנופים בשביל לדעת איזה מנוף הכי מתאים עבורכם. בחנו זאת בקפידה ובחרו במנוף הסל המתאים ביותר עבורכם.  

מנוף סל הוא מנוף המיועד להרמת בני אדם לגובה על מנת שיוכלו לבצע עבודות מסוגים שונים. למידע נוסף כנסו עכשיו לאתר.

המחיר של השכרת מנוף סל משתנה בהתאם לסוג העבודה, לגובה העבודה הפיזי וזמן השכרת המנוף. לקבלת הצעת מחיר מעולה כנסו לאתר כבר עכשיו.

התשובה לשאלה הינה חד משמעית, כן. כל עבודה בגובה מעל 2 מטר מחייבת את העובד להיות בעל אישור עבודה בגובה בתוקף. אישור זה צריכים לחדש כל שנתיים. לפרטים נוספים מוזמנים להיכנס לאתר.

זקוקים למנוף ?
היי, נעים מאוד, אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין בווטצאפ בכל שעה ואשמח לענות לכל שאלה! דברו איתי עכשיו ←