מה ההבדל בין מנוף סל אדם למנוף רגיל

נתקלתם בצורך לבצע עבודה בגובה? זקוקים לשירותי מנוף אבל לא בטוחים מה להזמין? עולם המנופים התפתח מאוד בשנים האחרונות וכולל מגוון רחב של מנופים ושירותי הרמה שונים עבור צרכים מגוונים. בין אם אלו מנופי סל אדם, מנופי משאית, במות הרמה או מנופי סולם – האפשרויות הן רבות ומגוונות וגם המחירים יכולים לנוע ממאות בודדות של שקלים לשעת השכרה ועד לכמה אלפים עבור עבודות מורכבות. אז מה ההבדל בין מנוף סל אדם למנוף סל רגיל ואיך בוחרים את המנוף המתאים ביותר למשימה? על כך בכתבה הבאה.

מה זה מנוף סל אדם ומה ניתן לעשות איתו?

מנופי סל אדם הולכים והופכים לפופולריים יותר ויותר בשנים האחרונות בשל היעילות שלהם והבטיחות שהם מציעים ביחס לפתרונות אחרים. במקרים רבים נדרש ביצוע של עבודה בגובה – בין אם זה החלפת נורות במנורות רחוב, תליית שלטים, קישוטים או דגלים ליום העצמאות, ביצוע של עבודות תחזוקה ושיפוץ בבניינים גבוהים או עבודות גיזום מורכבות בעצים גבוהים במיוחד. עבודות אלו הן קשות מאוד לביצוע מהקרקע או באמצעות כלים הנדסיים. ברוב המקרים, הפתרון היחיד האפשרי לביצוע העבודה הוא באמצעות איש מקצוע אשר יטפל בבעיה מקרוב. עם זאת, לא תמיד קל להגיע למקומות גבוהים. סולמות לגובה של מעל 5 מטר הם מסוכנים, ובנייה של פיגומים או הורדת חבל אינה אפשרית בחלק מהמקרים. על כן, הפתרון הנוח והטוב ביותר הוא עבודה באמצעות מנוף סל אדם. מדובר בעצם במנוף אשר מותקן על טנדר, טרקטור או משאית ובקצהו מורכב סל מתכת המאפשר לאדם אחד או יותר לעמוד בו. באופן הזה, ניתן להרים אדם לגובה רב בקלות ובבטיחות ולאפשר לו לבצע סוגים שונים של עבודות. מנופי סל אדם נבדלים זה מזה בגובה המקסימלי אשר הם מסוגלים להגיע אליו כאשר הגדולים והמורכבים ביותר מסוגלים להגיע ליותר מ-40 מטרים מעל הקרקע.

מנוף סל לעבודה בגובה
מנוף סל לעבודה בגובה

מה הן במות הרמה ובמה הן שונות ממנוף סל אדם?

כיוון שישנם סוגים רבים של פתרונות לעבודות בגובה הכוללות סל או תא מתכת, לעיתים קיימת נטייה לבלבל בין הסוגים השונים. אחת הטעויות הפופולריות הן ההנחה שבמות הרמה דומות באופיין למנופי סל אדם. במות הרמה, בניגוד למנופי סל אדם, הן במות גדולות המונחות על בסיס פשוט בעל ארבע גלגלים. בדרך כלל הרמת הבמה מתבצעת באמצעות מערכות שלבים דמויות מספריים הנפתחות לגובה או באמצעות קורה אנכית אשר הבמה נעה עליה. מכאן גם שבמות הרמה, שלא כמו מנופי סל אדם, לא מסוגלות לנוע לאורך ולרוחב אלא רק לגובה. כמו כן, מרבית במות ההרמה מסוגלות להגיע לגבהים של 5 עד 20 מטרים בניגוד למנופי סל אדם המגיעים לגבהים גדולים בהרבה. על כן, במות הרמה משמשות בעיקר לעבודות של קירוי וחיפויי מבנים, ניקיון, תחזוקה או עבודות שילוט.

מה זה מנוף סולם ובמה הוא שונה ממנוף סל אדם?

גם מנוף סולם הוא סוג פופולרי של מנוף אשר הופך לזמין יותר ויותר בשנים האחרונות. מנוף סולם, בדומה למנוף סל אדם, גם הוא כולל תא מתכת המסוגל לעלות לגובה רב. עם זאת, בניגוד למנוף סל אדם, מנוף סולם לא מיועד להעלאת אנשים על גבי תא ההובלה ומדובר בפעולה מסוכנת ובלתי בטיחותית בעליל. מנוף סולם מיועד באופן בלעדי להעלאה והורדה של מטען כבד ולא להסעת אנשים. הסיבה לכך טמונה בכך שתנועת הסל אינה נשלטת מתוך הסל עצמו אלא מבחוץ על ידי המפעיל ועל כן מסוכן להסיע בו אנשים. מנוף סולם הפך פופולרי בשנים האחרונות בעיקר עבור מעבר דירה או משרד. הסל שלו מסוגל להגיע לגובה רב – 48 מטרים, כלומר קומה 15 בבניין ממוצע. בנוסף, הוא מסוגל לשאת משקל של עד 400 ק"ג דבר המאפשר לו להעביר כמעט כל רהיט ללא צורך בפירוק והרכבה מחדש. ההובלה באמצעות מנוף סולם היא בטוחה יותר עבור רהיטים מאשר הובלה באמצעות סבל או חבל שכן הרהיטים מועברים בצורה יציבה על גבי פלטפורמה ובכך קטן הסיכוי לפגיעה בהם. בנוסף רהיטים מסוימים עשויים להיות כבדים מדי עבור סבל ועל כן הדרך היחידה להעביר אותם תהיה באמצעות מנוף סולם.

ומה לגבי מנוף משאית האם זה אותו דבר כמו מנוף סל אדם?

עוד מונח שיוצר בלבול רב בקרב אנשים שונים הוא מנוף משאית. מדובר בעצם בשם כולל עבור מגוון של כלים שונים אשר כולם מותקנים על גבי משאית. אכן, ישנו מנוף משאית בעל סל אדם, אך גם מנוף סולם או משאית עם מנוף הרמה היא גם סוג של משאית מנוף. בנוסף, ישנו גם סוג של משאית בעלת מנוף כננת. משאית מסוג זה אינה מתאימה לנשיאת אנשים שכן אין לה סל אדם אלא רק וו תליה המתאים לקשירה של מטענים שונים. השימוש במשאית זו הוא בעיקר לעבודות בקרקע בהן נדרשת הרמה של משקלים כבדים ופחות מתאימה לעבודות בגובה רב או לנשיאה של אנשים או רהיטים מדירות.

מה ההבדל בין מנוף סל אדם למנוף סל רגיל

אם כן, ההבדל העיקרי בין מנוף סל אדם למנוף סל רגיל – כלומר לבמת הרמה או מנוף סולם הוא בגמישות – מנוף סל אדם מסוגל להרים אדם לביצוע עבודה בניגוד למנופי סולם והוא מסוגל גם לנוע בכל שלושת הצירים דבר המקל על ביצוע עבודה באזורים פחות נגישים. לעומת במות הרמה, העובדה כי מנוף סל אדם מורכב על גבי משאית, טנדר או טרקטור, מאפשרת לו להגיע בקלות ובמהירות רבה יותר לאזורים בהם התנועה מוגבלת. כמו כן, לעומת מנופי סולם, מנוף סל אדם מסוגל להעלות אנשים ולכן מתאים לעבודה בגובה בניגוד למנוף סולם אשר מתאים רק להעברה של מטען לגובה.

איך לבחור את המנוף המתאים ביותר למשימה

ראשית, יש להבדיל בין משימות הדורשות עבודה של אדם בגובה למשימות הדורשות רק העברת ציוד בגובה. משימות אשר דורשות העברת ציוד בגובה מתאימות למנוף סולם בעוד משימות הדורשות עבודה של אדם בגובה כמו תיקונים, שיפוצים, גיזום או ניקיון מתאימות למנוף סל אדם. כמו כן, יש לוודא את גובה העבודה לפני שפונים להזמין מנוף. המחירים בהשכרת מנופים שונים נבדלים בהתאם לגובה העבודה, ובמקרים רבים יידרשו הגעה של כלים שונים בעלי הגבלות גובה מתאימות. בנוסף, אם העבודה בגובה דורשת מומחיות מסוימת כמו טיפול בחשמל או במים, יש לציין זאת מראש על מנת לוודא שמפעיל המנוף מכיר ומסוגל לבצע עבודה מסוג זה.

כללי בטיחות בעת עבודה בגובה ועבודה עם מנוף

כמו בכל עבודה עם כלים מכניים, כללי בטיחות הינם חשובים ביותר על מנת לשמור על חיי אדם. עבודה בגובה דורשת תיחום של אזור העבודה על מנת למנוע מעבר של עוברים ושבים העשויים להיפגע מנפילה של חפץ מגובה רב. כמו כן, אם מדובר בעבודה של אדם בגובה יש לוודא שיש לו רישיון לעבודה בגובה, שהוא מצויד בכפפות ובקסדה ושהעבודה מתבצעת בתנאי מזג אוויר אשר מאפשרים את ביצועה בבטחה.

בקצרה

 מנוף סל אדם הוא בדיוק מה שאתם חושבים שזה. מנוף שמחובר אליו סל אשר מסוגל לשאת אדם לגובה. בניגוד למנופים אחרים, מנוף סל אדם אינו מקובע לקרקע ואינו כולל וו הרמה והנפה. מנוף סל אדם מחובר בדרך כלל למשאית, טנדר או טרקטור וכולל זרוע המתחברת לסל שמסוגל לשאת משקל אדם ולהרים אותו לגובה בהתאם לדרישות העבודה.

מנוף סל אדם מתאים במיוחד לעבודות שדורשות נוכחות אדם בגבהים שאין ביכולתו להגיע אליהם בצורה אחרת. המפעיל אשר נמצא בסל שולט במנוף ויכול לכוון את עצמו להגיע למטרה בגובה. פעמים רבות ישנן עבודות שמחייבות שימוש במנוף סל אדם על מנת לבצע את העבודה בצורה הטובה והבטוחה ביותר, תליית שלטי חוצות, החלפת תאורת רחוב, ביצוע עבודות חשמל או עבודות גיזום וחקלאות.

מנוף סל אדם פועל על שלושה צירים, ניתן לנוע לגובה, לאורך ולרוחב. התנועתיות המרובה של המנוף מהווה יתרון במיוחד כאשר מדובר בעבודות מסובכות הדורשות תזוזה והגעה למקומות מורכבים. מפעיל המנוף יכול לנווט את עצמו לכל מקום ולשלוט בתזוזה שלו לאורך העבודה ובכך השימוש הוא בטיחותי במיוחד – בניגוד למנופי סל רגילים, מנוף סל אדם נועד לשאת בני אדם לגובה, מאפשר למפעיל לשלוט בתזוזה שלו ולעצור או להאט בהתאם לתנאי השטח.

מנופי סל אדם יעילים במיוחד עבור עבודות תחזוקה, ניקיון או שיפוצים, פחות עבור העברת מטענים או מעברי דירה, זאת עקב הגבלת המשקל שהם מסוגלים לשאת. חשוב להקפיד על כללי ביטחון, גידור שטח העבודה, וויסות מעבר הולכי רגל בשטח, עבודה עם כפפות וקסדה מתאימות והדרכה ראויה של מפעיל המנוף לפני תחילת העבודה.   

זקוקים למנוף ?
היי, נעים מאוד, אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין בווטצאפ בכל שעה ואשמח לענות לכל שאלה! דברו איתי עכשיו ←