השכרת מנוף סל - יתרונות וחסרונות

השכרת מנוף סל אדם בשנים האחרונות הפכה לפופולרית. קיים מגוון רחב של עבודות שניתן לבצע באמצעות מנופים – העברת דירה, ביצוע עבודות תיקון ותחזוקה, ניקיון, שיפוצים ואפילו גיזום וחקלאות. עם זאת, כפי שישנו מגוון רחב של עבודות שניתן לבצע באמצעות מנוף, כך גם יש מגוון רחב של מנופים הנבדלים זה מזה בסוגי העבודות המתאימות, הגובה המקסימלי וכמובן גם המחיר לשעת השכרה. מנוף סל אדם הוא כנראה המנוף הפופולרי ביותר עבור ביצוע של עבודות בגובה. אז מה היתרונות והחסרונות של מנוף סל אדם, מה ההבדלים בינו לבין מנופים אחרים ומה צריך לדעת לפני שמזמינים? על כך בכתבה הבאה.

מה זה מנוף סל אדם ?

ראשית, כדי לדעת על מה מדובר כאשר מדברים על מנוף סל אדם. מנוף סל אדם, הוא מנוף אשר מותקן על משאית, טרקטור או טנדר, בעל זרוע מפרקית או טלסקופית הידראולית אשר בקצה הזרוע מותקן סל מתכת המאפשר נשיאה של אדם לגובה. בשונה ממנופים אחרים, מנוף סל אדם אינו מקובע לקרקע כמו מנופי צריח וכן אינו כולל וו הרמה בדומה למנופים המיועדים להנפה של מטענים. מנוף סל אדם הוא שימושי עבור מקרים בהם יש צורך לבצע עבודה בגובה רב וכאשר  לא ניתן לגשת למוקד העבודה באמצעים אחרים.

איך עובד מנוף סל אדם ?

מנוף סל אדם עובד באופן דומה למנופים אחרים. לפני תחילת העבודה, הרכב עליו מותקן המנוף מייצב את עצמו באמצעות רגליות מיוחדת המיועדות למטרה זו. לאחר שהרכב מיוצב במקומו, המפעיל, אשר נמצא בתוך הסל, מנווט את הסל אל עבר מוקד העבודה. מנוף סל אדם, בניגוד לחלק מהמנופים האחרים, מסוגל לנוע בכל שלושת הצירים, כלומר לגובה לאורך ולרוחב. באופן הזה, מפעיל המנוף יכול לנווט את עצמו בקלות גם לנקודת אשר הגישה אליהן יחסית מוגבלת מסיבות שונות. לאחר שהסל ממוקם במקום הנכון, יכול מפעיל המנוף להתחיל בביצוע העבודה. לעיתים, אם מדובר בעבודה מורכבת, ניתן להשתמש במנופי סל בעלי סל רחב המאפשר עליה של שני אנשים ובכך ביצוע של מספר פעולות במקביל.

השכרת מנוף סל
השכרת מנוף סל

מה ההבדל בין מנוף סל אדם לבמת הרמה ?

במת הרמה, בדומה למנוף סל אדם, מאפשר הרמה של אדם או מספר אנשים לגובה על מנת לבצע עבודה. ישנם שני הבדלים מרכזיים בין במת הרמה למנוף סל אדם. הראשון, במת הרמה מסוגל לנוע רק לגובה ולא לאורך או לרוחב. מנגנון ההרמה של הבמה, אינו מבוסס על זרועות כמו המנגנון של המנוף אלא על מערכת דמויות מספריים המסוגלים להתכווץ ולהתרחב. ההבדל השני הוא שבמת הרמה מותקנת בדרך כלל על מערכת ניידת קטנה ולא על משאית או טנדר. על כן, במת הרמה מסוגלת לנוע אך אינה ניידת באופן מלא כמו מנוף סל אדם. כמו כן, ברוב המקרים, במת הרמה מסוגלת להגיע לגובה נמוך יותר מאשר מנופי סל אדם. ישנם סוגים של מנופי סל אדם המסוגלים להגיע לגובה של מעל 40 מטרים. העלאה של במת הרמה לגובה כזה אינה אפשרית ותהיה מסוכנת לעובדים ולעוברי אורח.

מה ההבדל בין מנוף סל אדם למנוף סולם?

מנוף נוסף אשר דומה בפעולתו למנוף סל אדם הוא מנוף סולם. מדובר במנוף אשר גם הוא מותקן על גבי משאית ואשר בקצה זרוע ההרמה שלו מותקן סל. עם זאת, ההבדל העיקרי בין מנוף סל אדם למנוף סולם הוא שתיבת ההרמה של מנוף הסולם אינה מיועדת להעלאה או הורדה של אנשים אלא רק מטען. בניגוד למנוף סל אדם, הפעלת המנוף מתבצעת מהקרקע ולא מהתיבה ועל כן נשיאה של אדם בו היא מסוכנת. מנוף סולם הינו שימושי בעיקר לעבודות כמו העברת תכולת דירה או משרד ובדרך כלל משאיות בעלות מנוף סולם כוללות בהן גם מרחב המתאים להעברת המטען ממקום למקום.

מה היתרונות של מנופי סל אדם?

מנופי סל אדם הוא שימושי מאוד עבור עבודות בגובה רב. בניגוד לבמת הרמה, מנופי סל אדם מסוגל להגיע כמעט לכל נקודה בגובה על מנת לבצע בה עבודות שונות. בין אם זה החלפת נורות במנורות רחוב, תליה של שלטי חוצות או הצבה של קישוטים או דגלים ליום העצמאות, ביצוע עבודות חשמל, תיקון והתקנה של אנטנות, עבודות ניקיון בגובה ואפילו גיזום וחקלאות – מנופי סל אדם הוא הכלי השימושי והוורסטילי ביותר עבור העלאת אדם לעבודה בגובה. מנופי סל אדם בטוח בהרבה מסולמות ומסוגל להגיע לגבהים גדולים יותר. בנוסף, הזרוע המפרקית, יחד עם הניידות של הרכב עליו הוא מותקן, מאפשר למפעיל המנוף להגיע כמעט לכל נקודה, אפילו בשטח עירוני בנוי וצפוף.

מה החסרונות של מנופי סל אדם

כמו כל דבר, למנופי סל אדם ישנם גם חסרונות. החיסרון העיקרי של מנוף סל אדם הוא שהוא כלי פחות יעיל להעברה של מטענים, במיוחד מטענים כבדים. בניגוד למנופים בעלי וו הרמה כמו מנופי משאית, הנפה של מטענים באמצעות מנוף בעל סל היא פחות נוחה. כמו כן, מנופי סל מוגבלים יותר ביכולת הרמת המשקל שלהם. מנופי צריח לדוגמה, מסוגלים להניף מטענים במשקל של עד 20 טון, לעומת מנופי סל המסוגלים להניף לכל היותר משקל של 4 טון. מדובר במשקל רב כמובן, אך עבור עבודות בניין לדוגמה, יש צורך במנופים בעלי קיבולת גבוהה יותר.

כמה עולה להשכיר מנופי סל אדם

העלות של השכרת מנוף סל אדם היא דינמית ותלויה הן בגובה העבודה והן בסוג העבודה. עבור עבודות פשוטות העלות של מנופי סל אדם יכולה לנוע בין 500 ל-700 שח עבור שעת עבודה בגובה של 15 מטר. ככל שהגובה עולה כך גם המחיר מאמיר ויכול להגיע עד ל-1400 שח עבור שעת עבודה בגובה של 40 מטר ומעלה. כמו כן, עבור עבודות שונות נדרשים מפעילים בעלי התמחויות שונות ועל כן גם העלויות יכולות להיות אחרות. עבור עבודות גיזום לדוגמה, עלות של השכרת מנופי סל אדם יכולה לנוע בין 600 ל-2000 שח כתלות בכמות העבודה שיש לבצע ובגובה העבודה. במקרה של עבודת גיזום, עלות השכרת המנוף אינה כוללת את עלות פינוי פסולת הגזם. עם זאת, עלות השכרת המנוף כוללת בדרך כלל גם את עלות המפעיל. עבור עבודות כמו תליית שילוט, עלותו של מנוף סל אדם תנועה בין 400 ל-1000 שח בהתאם לגובה העבודה. בכל מקרה של השכרת מנופי סל אדם, חשוב לוודא מול חברת ההשכרה האם ההשכרה כוללת את עלות המפעיל וכמובן לפרט היטב על טיב העבודה וגובה העבודה הנדרש על מנת לקבל את ההצעה המתאימה והטובה ביותר.

כללי בטיחות בעבודה עם מנופי סל אדם

כמו בכל עבודה בגובה, עבודה עם מנופי סל אדם עשויה להיות מסוכנת הן למפעיל והן לעוברים והשבים. על כן, חשוב להקפיד על כללי בטיחות כמו גידור שטח עבודות המנוף על מנת למנוע מעבר של עוברים ושבים מתחת למנוף וכן לעבור עם אמצעי בטיחות כמו קסדה וכפפות.

שאלות ותשובות

מנוף סל משמש חברות רבות בתעשייה, עיריות וגופים פרטיים שעושים בו שימושים שונים. אחד מהשימושים שלו הוא דילול וגיזום עצים בגובה. הבטיחות והנוחות שלו מאפשרת לעשות פעולות גיזום בגובה רב ובעלויות נמוכות. המאמר יעסוק בחשיבות של מנוף סל לתחום זה והשכרתו.

עיריות או גינון פרטי נעזרים במנוף סל על מנת לדלל ולגזום עצים בגובה. לשם כך הם משכירים מנוף סל נוח ובטיחותי. את המנוף בוחרים לפי המשקל שעליו לשאת והגובה הרצוי. ניתן להרכיב אותו על משאית הגיזום ולהתנייד ממקום למקום. בכל נקודה בה יש לגזום עומדים ומקבעים את המנוף באופן בטיחותי. מהמנוף יוצאת זרוע טלסקופית אשר נעה בארבע כיוונים בצורה מעגלית ובקצה שלה מותקן הסל. הסל מיועד לאיש הגינון הגוזם ולהעמסת הציוד הדרוש לו. כאשר הגנן מגיע לגובה הרצוי הוא מאזן את הזרוע באופן אוטומטי ומתקבע על האזור אותו הוא צריך לגזום. הפעולות של המנוף הן פרקטיות לעבודה מסוג זה. הגנן יכול בצורה זו גם לעצב את העצים, לכרות ענפים ואף לתלות מנורות לד עליהם. בחו"ל עושים במנוף סל שימוש כשתולים על העצים את מנורות חג המולד.

מנוף סל הוא טכנולוגיה מתקדמת המשפרת את עבודת הגינון והגיזום. בעבר אנשי הגיזום היו מעמידים סולמות ליד העצים ומנסים באמצעות טיפוס להגיע לצמרות ולגזום אותם. האופן שבו היה מתנהל הגיזום לא היה בטיחותי וגרם לפציעות ולחוסר יעילות. מאז מנופי הסל הכל השתנה. התפעול שלו קל ונוח באמצעות שלט. אין צורך בכוח אדם רב כי עובד אחד יכול לתפעל את המערכת. בדומה לכך, הגיזום הפך לאפקטיבי מה שחוסך זמן, כוח אדם וכסף.

השכרת מנוף סל היא הוצאה מוכרת לצרכי מס ולכן היא משתלמת. אין צורך לשלם מקדמה או לשלם עליה באופן גלובלי. ניתן להשכיר את המנוף לפי שעה בעלות של כ-300 ₪ לשעה תלוי בסוג המנוף, הגובה, המשקל והפלטפורמה אליה הוא מחובר. רצוי לבדוק את המחירים בחברות השונות, להשוות ביניהן אך לא להתפשר על האיכות. המנופים הללו צריכים לשאת תו תקן ולהיות כשרים לעבודה.

אחד השימושים של מנוף סל הוא הובלת חומרי בניין. קבלנים רבים שוכרים את המנוף בעיקר כדי להגיע למקומות צרים ונעזרים בו להרמת משקל כבד לגובה של 50 מטר ויותר. הוא ניתן להשכרה במחירים אטרקטיביים לפי שעה, הנקבעים על פי פרמטרים שונים. המאמר יבדוק את המחירים המוצעים בשוק וכיצד לבחור חברת מנופים אמינה.

חברת מנופים מקצועית צריכה להחזיק באישורים בעלי תו תקן. המנופים צריכים להיות בטיחותיים ותחת פיקוח תקופתי של מהנדס. יש לתחזק אותם ולדעת לעבוד איתם. לא כל אחד יכול להפעיל מנוף סל. לאדם המפעיל חייב להיות רישיון מוסמך לעבוד בגובה. באתרי בנייה למרבית הפועלים יש רישוי לעבודה בגובה ולכן הם יכולים להפעיל את מנוף הסל. כך שאם קבלן או יזם שוכרים מנוף כזה הם חוסכים את עלות המפעיל. צריך שאדם מנוסה ומקצועי יפעיל מנוף כזה ולכן יש להקפיד על כך במידה ובאתר הבנייה אין מפעיל מוסמך.

כדי לשכור מנוף סל חייבים לעשות סקר מחירים. המחירים משתנים בין סוגי המנופים ותלויים בפרמטרים שונים. הפרמטרים הם: הגובה של הזרוע, המשקל שיכולים לשאת, הפלטפורמה של המנוף, גודל הסל, גודל משטח ההרמה ולאיזה צורך השימוש. מחירון מנוף סל משתנה אם כן לפי הצרכים. ניתן לשכור לפי שעה והמחירים נעים בין 300-4,000 ₪ תלוי לכמה זמן משכירים אותו. מנוף סל המרים משקל בין 50-100 טון יעלה יותר ומנוף סל להרמת 400 טון יכול להגיע לעלות של בין 45-72 אלף ש"ח ליום עבודה.

ניתן להיעזר במנופי סל בכל גובה ומיקום בשל הזרוע ההידראולית המתכווננת שלהם. בקצה של הזרוע מחובר סל ובאמצעותו ניתן להעביר חומרי בנייה שונים ולשנע פועלים גם למקומות צרים שמנופים אחרים לא יכולים להגיע אליהם. באתרי בנייה ניתן למקם באופן מדויק את המנוף ולהעביר באמצעותו: שקי חול, מלט, קרמיקה, מכונות ועוד. קבלנים רבים עושים שימוש במנופי סל בשל הנוחות והבטיחות גם לפועלים הנמצאים בתוך הסל וגם לאלו שמחוצה לו.

השכרת מנוף סל
השכרת מנוף סל
שיתוף ב facebook
אהבתם ? שתפו
שיתוף ב whatsapp
שתפו עם חברים
זקוקים למנוף ?
היי, נעים מאוד, אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין בווטצאפ בכל שעה ואשמח לענות לכל שאלה! דברו איתי עכשיו ←