מנוף סל אדם - יתרונות וחסרונות

זמן קריאה: 4 דקות

השכרת מנוף סל אדם בשנים האחרונות הפכה לפופולרית. קיים מגוון רחב של עבודות שניתן לבצע באמצעות מנופים – העברת דירה, ביצוע עבודות תיקון ותחזוקה, ניקיון, שיפוצים ואפילו גיזום וחקלאות. עם זאת, כפי שישנו מגוון רחב של עבודות שניתן לבצע באמצעות מנוף, כך גם יש מגוון רחב של מנופים הנבדלים זה מזה בסוגי העבודות המתאימות, הגובה המקסימלי וכמובן גם המחיר לשעת השכרה. מנוף סל אדם הוא כנראה המנוף הפופולרי ביותר עבור ביצוע של עבודות בגובה. אז מה היתרונות והחסרונות של מנוף סל אדם, מה ההבדלים בינו לבין מנופים אחרים ומה צריך לדעת לפני שמזמינים? על כך בכתבה הבאה.

מה זה מנוף סל אדם ?

ראשית, כדי לדעת על מה מדובר כאשר מדברים על מנוף סל אדם. מנוף סל אדם, הוא מנוף אשר מותקן על משאית, טרקטור או טנדר, בעל זרוע מפרקית או טלסקופית הידראולית אשר בקצה הזרוע מותקן סל מתכת המאפשר נשיאה של אדם לגובה. בשונה ממנופים אחרים, מנוף סל אדם אינו מקובע לקרקע כמו מנופי צריח וכן אינו כולל וו הרמה בדומה למנופים המיועדים להנפה של מטענים. מנוף סל אדם הוא שימושי עבור מקרים בהם יש צורך לבצע עבודה בגובה רב וכאשר  לא ניתן לגשת למוקד העבודה באמצעים אחרים.

איך עובד מנוף סל אדם ?

מנוף סל אדם עובד באופן דומה למנופים אחרים. לפני תחילת העבודה, הרכב עליו מותקן המנוף מייצב את עצמו באמצעות רגליות מיוחדת המיועדות למטרה זו. לאחר שהרכב מיוצב במקומו, המפעיל, אשר נמצא בתוך הסל, מנווט את הסל אל עבר מוקד העבודה. מנוף סל אדם, בניגוד לחלק מהמנופים האחרים, מסוגל לנוע בכל שלושת הצירים, כלומר לגובה לאורך ולרוחב. באופן הזה, מפעיל המנוף יכול לנווט את עצמו בקלות גם לנקודת אשר הגישה אליהן יחסית מוגבלת מסיבות שונות. לאחר שהסל ממוקם במקום הנכון, יכול מפעיל המנוף להתחיל בביצוע העבודה. לעיתים, אם מדובר בעבודה מורכבת, ניתן להשתמש במנופי סל בעלי סל רחב המאפשר עליה של שני אנשים ובכך ביצוע של מספר פעולות במקביל.

השכרת מנוף סל אדם
השכרת מנוף סל אדם

מה ההבדל בין מנוף סל אדם לבמת הרמה ?

במת הרמה, בדומה למנוף סל אדם, מאפשר הרמה של אדם או מספר אנשים לגובה על מנת לבצע עבודה. ישנם שני הבדלים מרכזיים בין במת הרמה למנוף סל אדם. הראשון, במת הרמה מסוגל לנוע רק לגובה ולא לאורך או לרוחב. מנגנון ההרמה של הבמה, אינו מבוסס על זרועות כמו המנגנון של המנוף אלא על מערכת דמויות מספריים המסוגלים להתכווץ ולהתרחב. ההבדל השני הוא שבמת הרמה מותקנת בדרך כלל על מערכת ניידת קטנה ולא על משאית או טנדר. על כן, במת הרמה מסוגלת לנוע אך אינה ניידת באופן מלא כמו מנוף סל אדם. כמו כן, ברוב המקרים, במת הרמה מסוגלת להגיע לגובה נמוך יותר מאשר מנופי סל אדם. ישנם סוגים של מנופי סל אדם המסוגלים להגיע לגובה של מעל 40 מטרים. העלאה של במת הרמה לגובה כזה אינה אפשרית ותהיה מסוכנת לעובדים ולעוברי אורח.

מה ההבדל בין מנוף סל אדם למנוף סולם?

מנוף נוסף אשר דומה בפעולתו למנוף סל אדם הוא מנוף סולם. מדובר במנוף אשר גם הוא מותקן על גבי משאית ואשר בקצה זרוע ההרמה שלו מותקן סל. עם זאת, ההבדל העיקרי בין מנוף סל אדם למנוף סולם הוא שתיבת ההרמה של מנוף הסולם אינה מיועדת להעלאה או הורדה של אנשים אלא רק מטען. בניגוד למנוף סל אדם, הפעלת המנוף מתבצעת מהקרקע ולא מהתיבה ועל כן נשיאה של אדם בו היא מסוכנת. מנוף סולם הינו שימושי בעיקר לעבודות כמו העברת תכולת דירה או משרד ובדרך כלל משאיות בעלות מנוף סולם כוללות בהן גם מרחב המתאים להעברת המטען ממקום למקום.

מה היתרונות של מנופי סל אדם?

מנופי סל אדם הוא שימושי מאוד עבור עבודות בגובה רב. בניגוד לבמת הרמה, מנופי סל אדם מסוגל להגיע כמעט לכל נקודה בגובה על מנת לבצע בה עבודות שונות. בין אם זה החלפת נורות במנורות רחוב, תליה של שלטי חוצות או הצבה של קישוטים או דגלים ליום העצמאות, ביצוע עבודות חשמל, תיקון והתקנה של אנטנות, עבודות ניקיון בגובה ואפילו גיזום וחקלאות – מנופי סל אדם הוא הכלי השימושי והוורסטילי ביותר עבור העלאת אדם לעבודה בגובה. מנופי סל אדם בטוח בהרבה מסולמות ומסוגל להגיע לגבהים גדולים יותר. בנוסף, הזרוע המפרקית, יחד עם הניידות של הרכב עליו הוא מותקן, מאפשר למפעיל המנוף להגיע כמעט לכל נקודה, אפילו בשטח עירוני בנוי וצפוף.

מה החסרונות של מנופי סל אדם

כמו כל דבר, למנופי סל אדם ישנם גם חסרונות. החיסרון העיקרי של מנוף סל אדם הוא שהוא כלי פחות יעיל להעברה של מטענים, במיוחד מטענים כבדים. בניגוד למנופים בעלי וו הרמה כמו מנופי משאית, הנפה של מטענים באמצעות מנוף בעל סל היא פחות נוחה. כמו כן, מנופי סל מוגבלים יותר ביכולת הרמת המשקל שלהם. מנופי צריח לדוגמה, מסוגלים להניף מטענים במשקל של עד 20 טון, לעומת מנופי סל המסוגלים להניף לכל היותר משקל של 4 טון. מדובר במשקל רב כמובן, אך עבור עבודות בניין לדוגמה, יש צורך במנופים בעלי קיבולת גבוהה יותר.

כמה עולה להשכיר מנופי סל אדם

העלות של השכרת מנוף סל אדם היא דינמית ותלויה הן בגובה העבודה והן בסוג העבודה. עבור עבודות פשוטות העלות של מנופי סל אדם יכולה לנוע בין 500 ל-700 שח עבור שעת עבודה בגובה של 15 מטר. ככל שהגובה עולה כך גם המחיר מאמיר ויכול להגיע עד ל-1400 שח עבור שעת עבודה בגובה של 40 מטר ומעלה. כמו כן, עבור עבודות שונות נדרשים מפעילים בעלי התמחויות שונות ועל כן גם העלויות יכולות להיות אחרות. עבור עבודות גיזום לדוגמה, עלות של השכרת מנופי סל אדם יכולה לנוע בין 600 ל-2000 שח כתלות בכמות העבודה שיש לבצע ובגובה העבודה. במקרה של עבודת גיזום, עלות השכרת המנוף אינה כוללת את עלות פינוי פסולת הגזם. עם זאת, עלות השכרת המנוף כוללת בדרך כלל גם את עלות המפעיל. עבור עבודות כמו תליית שילוט, עלותו של מנוף סל אדם תנועה בין 400 ל-1000 שח בהתאם לגובה העבודה. בכל מקרה של השכרת מנופי סל אדם, חשוב לוודא מול חברת ההשכרה האם ההשכרה כוללת את עלות המפעיל וכמובן לפרט היטב על טיב העבודה וגובה העבודה הנדרש על מנת לקבל את ההצעה המתאימה והטובה ביותר.

כללי בטיחות בעבודה עם מנופי סל אדם

כמו בכל עבודה בגובה, עבודה עם מנופי סל אדם עשויה להיות מסוכנת הן למפעיל והן לעוברים והשבים. על כן, חשוב להקפיד על כללי בטיחות כמו גידור שטח עבודות המנוף על מנת למנוע מעבר של עוברים ושבים מתחת למנוף וכן לעבור עם אמצעי בטיחות כמו קסדה וכפפות.

שיתוף ב facebook
אהבתם ? שתפו
שיתוף ב whatsapp
שתפו עם חברים