מנוף סל אדם - איך להשתמש בו?

מנוף סל אדם הוא אחד מהכלים החשובים ביותר בכל אתר בניין. המנוף מאפשר לפועלים להעביר משאות כבדים תוך רגעים ספורים עד הקומות העליונות ביותר. אין ספק שבלי מנופים קו הרקיע שלנו היה דל בהרבה. לצד העברת ציוד, מנוף יכול לשמש גם להעברת עובדים או להרמתם לצורך ביצוע עבודות בגובה. במאמר זה נפרט על מספר דגשים חשובים לשימוש במנוף סל אדם, בבטיחות וביעילות.

מהם היתרונות של מנוף סל אדם לעומת אפשרויות אחרות לעבודה בגובה?

מנוף סל אדם הוא למעשה מנוף אשר בקצהו במקום וו הרמה, מתחבר סל ייעודי להרמת אנשים. סל ההרמה מאפשר לעובדים גישה קלה ונוחה לעבודה בגובה, בין אם מדובר על עבודות גיזום עצים, או עבודות בניין. לפני שבוחרים לעבוד עם מנוף סל אדם, חשוב מאוד להכיר את האלטרנטיבות הקיימות, מאחר ולכל אחת מהן יתרונות משלה. 

סולם סטנדרטי, יכול להיות תחליף למנוף סל אדם לעבודה בגבהים נמוכים. הבעיה בסולם, היא שהעיגון שלו לקרקע הוא חלש ביותר, ולכן העובד נמצא בסכנת נפילה. היתרונות שלו הם שהעבודה תתבצע במהירות רבה, ושניתן לנייד את הסולם תוך רגעים ספורים. אלטרנטיבה נוספת לעבודה בגובה היא שימוש בעפרוני, או במלגזה עם סל הרמה.

השימוש בעפרוני מאפשר לפועל לנווט את דרכו בכוחות עצמו, בלי צורך במפעיל נוסף. החיסרון של שימוש בעפרוני לעבודות בגובה, הוא שמדובר בכלי לא מאוד יציב, ושהיכולת של הפועל ליזום נסיעה כאשר הוא בגובה היא סכנה בטיחותית של ממש. מלגזה היא כלי נוח לעבודה בגובה, אך היא מוגבלת מאוד מבחינת הגבהים אליהם היא מסוגלת להגיע, והיא דורשת קרבה גדולה מאוד לאזור העבודות, מה שפוגע ביכולת לעשות בה שימוש בעבודות כמו גיזום, בהם יתכן ויפלו שאריות על גוף הכלי.

מנוף סל אדם - מה כולל ציוד ההגנה שלו?

אחד מהדברים החשובים ביותר בזמן עבודה בגובה עם מנוף סל אדם, היא בטיחות הפועל. בארץ, בשל היעדר תקני מפקחים ותרבות עבודה קלוקלת, קיים זלזול מתמיד בהנחיות הבטיחות, ולכן גם אבדן חיי אדם הוא נפוץ. כאשר שולחים פועל לעבודה בגובה, חשוב מאוד לוודא שהוא מצויד היטב, כך שהוא יוכל לקיים את כלל ההנחיות.

ציוד הבטיחות לעבודה בגובה כולל באופן סטנדרטי קסדה ייעודית, אשר נועדה להבטיח הגנה במקרה של פגיעות ראש כתוצאה מנפילת חומרי בניין או ציוד כבד, ורתמה ייעודית המכסה את כלל הגוף.

רתמה זו מכילה רצועות באזור המותניים והחלציים, וגם רצועות הממוקמות על כתפי הפועל, כך שבמקרה של נפילה אין שום סיכוי שהוא יחליק ממנה וייפול. הרתמה צריכה להיות מחוברת אל גוף מנוף סל אדם בעזרת חבלי סנפלינג מאושרים, אשר היתרון שלהם הוא יכולת נשיאת משקל אדירה, וגמישות המונעת פגיעות כתוצאה ממתיחה מהירה מדי של הרתמה בבלימת הנפילה.

מנוף סל אדם - איך לבחור את המנוף הנכון לעבודה?

בחירה של מנוף סל אדם מתאים לעבודה היא עניין של ניסיון ארוך שנים בתחום, המשולב עם המצאי והיכולת הכלכלית של היזם. בסופו של דבר, המנוף הטוב ביותר לעבודה בגובה תלוי כמובן בסוג פרויקט הבנייה. לעיתים קרובות, המנוף בו ישתמשו לצורך העברת פועלים בסל הוא מנוף נייד טלסקופי, המורכב על משאית. מנוף זה נשלח דרך זרוע ייעודית היוצאת מגוף כלי הרכב, כאשר אחיזת הרכב בקרקע מחוזקת באמצעות רגליות מתכת. הבחירה במנוף צריכה להתבסס על המרחק המינימלי מאתר הפעילות המיועד, על גובה העבודה הנדרשת, ועל הניסיון של מפעיל המנופים באתר.

מנוף סל אדם - יש לתכנן את מהלך העבודה מראש

כאשר שולחים פועלים לעבודה בגובה, ההתייחסות אל זמן העבודה שלהם לא יכולה להיות דומה להתייחסות לזמן עבודה של פועל העובד על הקרקע. כאשר פועלי בניין או עובדי גינון עובדים באופן שגרתי, סדר הפעולות אותן הם מבצעים תלוי במידה רבה ברצונכם האישי, ובשינויים לאורך יום העבודה. כאשר שולחים פועל לעבודה בגובה, חשוב ראשית כל לתכנן היטב את כל מהלך העבודה.

מהן הפעולות הראשונות שעליו לבצע, ומה המשך העבודות עד סיום העבודה בגובה. תכנון העבודות הוא חיוני מכמה סיבות. ראשית, זמן ההפעלה של המנוף הוא יקר, ומפעיל המנוף שחייב להיות נוכח הוא עוד משכורת שיש לשלם. שנית, כאשר עובדים בגובה כל שינוי בעבודות עשוי להימשך זמן ארוך מאוד. אפילו העברה של כלי עבודה שנשכח עשויה לקחת דקות ארוכות. שלישית, בטיחות הפועל דורשת ממנו לדעת בדיוק מה עליו לעשות בכל שלב, כדי שיוכל לתכנן את צעדיו בקפידה.

פינוי נספחים משטח העבודה

לפני התחלת העבודה בגובה, על מפעיל המנוף ואחראי האתר לפנות את כל הנספחים משטח העבודות. חלק גדול מהפציעות כתוצאה מעבודה על מנופים, אינן של הצוות המפעיל את המנוף, או אפילו של הפועל הנמצא בסל הייעודי, אלא של עוברים ושבים ופועלים שהמשיכו בעבודתם מתחתיו. פינוי מוחלט שלהם הוא חיוני כדי להבטיח שהציוד הנופל לא יעלה בחיי אדם.

כדי להבטיח זאת אף יותר, כדאי מאוד שכל מכשור וכלי העולה לגובה, יהיה גם הוא מעוגן אל סל ההרמה, ממש כמו הפועל המבצע את העבודות.

יידוע של אחראי הבטיחות באתר

אחראי הבטיחות באתר הבנייה הוא הסמכות העליונה בכל מה שקשור לשמירה על חיי אדם והקפדה על תקנות מדינה באתר. כל תקלה וכל עבירה על החוק, עשויות לגרור אישום פלילי נגדו, נגד מנהלי העבודה, ולעיתים גם נגד הפועל עצמו. יידוע אחראי הבטיחות על התחלת העבודות עם מנוף הסל הוא חשוב ממספר סיבות.

אחראי הבטיחות יוכל להעביר תדריך מקוצר של ההנחיות המחייבות לעבודה בגובה, ולוודא שכל העוסקים בדבר עברו את ההסמכה הנדרשת, ממפעיל המנוף ועד הפועל. בנוסף, אחראי הבטיחות יוכל לשנות את הפעולות האחרות הנערכות באתר במקביל, במטרה לצמצם ככל האפשר את הסיכונים לפועלים האחרים.

בחירה של סל מתאים ועיגון שלו בהתאם להנחיות יצרן

אחד מהשלבים האחרונים שיש להקפיד עליהם לפני התחלת העבודה על מנוף סל, הוא בחירה של סל מתאים. לכל סוג מנוף מגוון שונה של סלי הרמה, כאשר חלקם מאושרים על ידי יצרן המנוף, וחלקם עברו התאמה באופן פיראטי. חשוב מאוד לוודא שסל ההרמה מאושר על ידי היצרן עצמו.

אישור כזה מגביר את הביטחון בכך שההרמה תתבצע בצורה בטוחה, ושהחיבור בין הסל לזרוע המנוף יהיה חזק די הצורך. יש לוודא שהסל מספק מרחב רב לפועל כך שיוכל לבצע את עבודתו כהלכה, ומכיל נקודות עיגון אליהן יוכל הפועל להתחבר. חלק מהסלים מכילים נקודות עיגון בצורת כבלי מתכת חזקים, כך שהפועל יכול להתחבר אליהם ולשמור על הניידות שלו בזמן העבודה עצמה, מה שמגביר את התפוקה שלו.

הקפדה על עבודות על פי נהלי החברה וחוקי המדינה

בסופו של דבר, עבודה עם מנוף סל, או עם כל כלי כבד אחד באתר העבודות, חייבת להתבצע על פי כל כללי המדינה וההנחיות המחייבות. שום חיסכון של זמן אינו שווה אבדן חיי אדם. ההקפדה צריכה להתבסס על מעבר רענון תקופתי לכל העוסקים בנושא המנופים, ועל מעבר של הכשרות מתאימות שמועברות על ידי משרד העבודה. כל חריגה מכך עשויה בהחלט לעלות במשפחה נוספת שאיבדה את היקר לה מכול.

אישור כזה מגביר את הביטחון בכך שההרמה תתבצע בצורה בטוחה, ושהחיבור בין הסל לזרוע המנוף יהיה חזק די הצורך. יש לוודא שהסל מספק מרחב רב לפועל כך שיוכל לבצע את עבודתו כהלכה, ומכיל נקודות עיגון אליהן יוכל הפועל להתחבר. חלק מהסלים מכילים נקודות עיגון בצורת כבלי מתכת חזקים, כך שהפועל יכול להתחבר אליהם ולשמור על הניידות שלו בזמן העבודה עצמה, מה שמגביר את התפוקה שלו.

זקוקים למנוף ?
היי, נעים מאוד, אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין בווטצאפ בכל שעה ואשמח לענות לכל שאלה! דברו איתי עכשיו ←