מה ההבדל בין מנופי סל למנוף רגיל

מנוף או עגורן, הינו כלי מכני-הנדסי כבד אשר מגיע בצורות וסוגים שונים בעבור שימושים רבים בתעשייה ובמשק הישראלי. בין ענפי התעשייה השונים בהם משתמשים במנוף ניתן למנות את תעשיית הבנייה ובפרט בבנייה גבוהה, בתעשיית ההובלות בעבור הובלה של ציוד כבד או ליעדים גבוהים, ספנות וכד'. בעבור כל אחד מן השימושים האפשריים של המנוף יש סוגים שונים של מנופים, כשאחד מהם הינו מנוף סל. במאמר זה נסביר מהם ההבדלים בין מנוף סל למנוף רגיל.

על מנופי סל בכללי ומנופים בפרט

המנוף, כאמור, משמש לתעשיות רבות במשק הישראלי, ובעולם בכלל. בעבר, היכולת להרים ולשאת ציוד הוגבל למקומות שבהם אכן אפשר לבצע את הפעולה ולציוד שאכן ניתן להרימו מבחינת המשקל, האחיזה וכוח האדם הנדרש לשם כך. עם הפיתוחים הטכנולוגיים שהוזילו עלויות ושיפרו את הביצועים של מנופים שונים, המנופים הפכו לכלי נפוץ במיוחד; אם תנסו להיזכר, כמעט בכל אתר בנייה שראיתם בעשור האחרון יש לפחות מנוף אחד; אם תנסו לחשוב על זה – כיצד מובילים פסנתר ששוקל כמה מאות קילוגרמים אל יעדים וקומות גבוהים. כל אלו מבוצעים באמצעות המנוף כמובן.

אולם, לא מדובר בסוג אחד של מנוף שמבצע את כל הפעולות האלו. יש כל מיני סוגים של מנופים המתאימים לייעודים שונים ופעולות שונות. ברור לכל כי מנוף המשמש להרמה של עשרות טונות של ציוד באתר בנייה אינו דומה למנוף המשמש לתעשיית ההובלות או למנוף המשמש לתחזוקה וגיזום ביעדים גבוהים. עבור הפעולות האחרונות ישנו מנוף מסוג מנוף סל, ובחלקי המאמר הקרובים נסביר בדיוק על ההבדלים השונים בין מנוף סל לבין מנוף רגיל.

מנופי סל

כפי שניתן לשער משמו של מנוף הסל, בקצה זרוע ההרמה שלו ישנו סל בצורה של מעין משטח עם גדר מסביבו, עליו יכולים לעמוד מספר אנשים או בן אחד ולהגיע ליעדים ומקומות גבוהים במיוחד שאנשים אינם יכולים להגיע אליהם אלא באמצעות מנוף כזה; מדובר בגבהים של עשרות מטרים (כתלות ביכולות המנוף הספציפי). לכן, מנוף הסל הינו בחירה טבעית במיוחד עבור עבודות שונות המצריכות גישה לציוד בגובה רב, כמו עבודות תחזוקה, חשמל, אינסטלציה, גיזום וגינון. הסל שבקצהו של המנוף למעשה מאפשר לאנשים לעמוד עליו ולהיות מוגנים בשביל לעבוד בגבהים אלו.

הבדלים ברישיונות ובהכשרה

בדומה למגוון סוגי הרישיונות השונים בעבור סוגי רכב, כמו רישיון לרכב דו גלגלי, רישיון לרכב נוסעים עד 12 נוסעים וכד', כך הדבר גם בקרב מנופים. משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים קבע את תקנות הבטיחות בעבודה (עגורנאים, מפעילי מכונות הרמה אחרות ואתתים), תשנ"ג-1992. בתקנות אלו מפורטים כלל הכללים וההוראות בנוגע לתפעול של מנופים, ופה מגיע לידי ביטוי ההבדל הראשון בין מנוף סל לבין מנוף רגיל (מסוגים אחרים).

לרוב, מנופי סל ישתייכו לקטגוריית העגורן להעמסה עצמית; בסעיף ההגדרות של התקנות, עגורן להעמסה עצמית מוגדר כ-"עגורן זרוע הידראולי המותקן על גבי רכב מנועי והמיועד בעיקר להעמסת מטענים על הרכב ופריקתם או להרמת משטח עבודה לאדם". זוהי קטגוריה בפני עצמה המצריכה רישיון ייחודי, בשונה ממנוף רגיל.

ס' 23 לתקנות האלו מגדיר כי בעבור השימוש בעגורן להעמסה עצמית נדרש רישיון מסוג ד'. הרישיון הזה מחולק לשתי דרגות, בהתאם לדרגת העומס של המשקל המונף באמצעות מנוף הסל. רישיון מסוג ד' בדרגה 1 הינו רישיון למנוף מסוג סל שיכול לשאת משקל של עד 1 טון. רישיון מסוג ד' בדרגה 1 הינו רישיון למנוף מסוג סל שיכול לשאת משקבל בלתי מוגבל. למנופים רגילים מסוגים אחרים נדרש רישיון אחר – רישיונות מסוג א', ב' או ג', בעוד רישיון מסוג ד' ייעודי למנופי סל.

בהתאם להבדל בין סוגי הרישיונות הדרושים והייחודיות של מנוף הסל, ישנו הבדל נוסף המבדיל את מנופי הסל, והוא ההכשרה הייעודית לשימוש בו – נדרש לעבור קורס מפעילי מנופים ייעודי לסוג מנוף זה.

הבדלים בעלויות ובמחירים

הבדל נוסף בין מנופי סל לבין מנופים אחרים הינם העלויות השונות. כתלות במאפיינים כמו המשקל המונף, משך העבודה, תוואי השטח וכד'. לרוב, מנופי סל יהיו בשימוש בשטחים עירוניים ולעיתים אף למספר שעות בודדות, דבר שלרוב יוזיל את עלויות השימוש בו ביחס למנופים המשמשים לתעשיית הבנייה. מנופים אלו נדרשים לפרקי זמן ארוכים יותר, לגבהים גבוהים יותר ולמשקלים גבוהים יותר ביחס למנוף הסל.

הבדלים בשימושים האפשריים

כאמור בפסקה לעיל, כיוון שמנוף הסל נועד להרמה של אדם או מספר אנשים לצורכי עבודות בגובה, השימוש המרכזי של המנוף הזה הינו לעבודות תחזוקה, חשמל, ניקיונות, גיזום וגינון, התקנה של תשתיות בגובה וכד'. בתחילת המאמר צוינו מספר תחומים נוספים שבהם ניתן לשלב מנופים, וזוהי נקודת הבדל נוספת בין מנוף מסוג סל למנוף רגיל.

הבדלים באחסון, בפירוק ובהרכבה

הבדל נוסף וחשוב מאוד בין מנוף סל למנוף רגיל הינו התפעול שלו שלא בשעת השימוש בו. האחסון של המנופים משתנה בהתאם לסוג שלהם. לרוב, מנוף סל יהיה מנוף קומפקטי יותר, שמחובר למשאית ולכן גם נייד, ולכן האחסון שלו נוח מאוד ביחס למנופים אחרים המשמשים לתעשיית הבניין למשל, שהינם גבוהים יותר ומסיביים יותר ולכן יש קושי באחסונם. כמו כן, הפירוק וההרכבה של מנוף הסל הינו מהיר ביותר ויעיל ביותר, ביחס למנופים גדולים יותר שהינם מנופים מודולריים ונדרש זמן רב להרכיב ולפרק אותם. זהו הבדל נוסף.

הבדלים בניידות

הבדל חשוב מאוד, אשר משחק כיתרון לטובת מנופי הסל הינו יכולת הניידות שלהם. מנוף הסל לרוב יהיה מחובר לכלי רכב כלשהו (כמעט תמיד משאית), ולכן פריסתו תהיה קלה ומהירה והוא נייד במיוחד. כשם שכל משאית ניידת ברחבי העיר, כך גם מנוף הסל יהיה נייד ברחבי העיר. דמיינו לכם את ההבדל בניידות של מנוף המותקן על גבי משאית לבין ניידות של מנוף המשמש לתעשיית הבנייה והינו מודולרי ומחובר למשקולות בטון גדולות. אין צורך להוסיף עוד – ההבדל בניידות הינו משמעותי מאוד.

הבדלים בנגישות

הנגישות למנוף הסל הינה הבדל נוסף ומשמעותי בין מנוף סל לבין מנוף רגיל. כיוון שמנוף סל הינו דבר שנמצא בשימוש רב ולכן הינו נפוץ, הנגישות של חברות ואינדיבידואלים רבים למנופי סל הרבה יותר נוחה מאשר הנגישות אל מנופים מסוג אחר שהינם פחות נפוצים. אלמנט נוסף המתקשר לנגישות של מנופי הסל הינו מחירם הנוח יחסית ביחס למנופים אחרים, ולכן נגישים יותר כלכלית בהשוואה למנופים רגילים מסוג אחר.

בשורה התחתונה

כיאה למורכבות תחום המנופים והשימושים הרבים שנעשים בהם מדי יום ביומו, יש הבדלים רבים בין הסוגים השונים שקיימים כיום בשוק. ההבדלים המפורטים מעלה הינם הבדלים בין מנופי סל לבין מנופים רגילים (מסוג אחר). בקצהו של מנוף הסל מותקן משטח עבודה המיועד להרמה של אדם או מספר אנשים לשם עבודה בגבהים באופן מאובטח, בשונה לחלוטין ממנופים אחרים המשמשים להרמה של ציוד כזה או אחר. לכן, מנוף הסל משמש כמעט תמיד להנגשה של מקומות גבוהים עבור בעלי מקצוע מתחומים שונים, ולא לשם הרמה של ציוד לגבהים גבוהים מאוד.

מנופי סל הם כלי מכני הנדסי המיועדים להרים בעלי מקצוע לגובה לצורך ביצוע עבודות שונות. למידע נוסף מוזמנים להיכנס לאתר ולקרוא את המאמר הבא.

השימוש במנופי סל נעשה במקרים רבים בהם יש צורך להגיע למקומות גבוהים שאין להם גישה באמצעות סולם מכמה וכמה סיבות. לייעוץ ראשוני ללא עלות צרו קשר עכשיו.

התשובה היא חד משמעית – כן. ניתן להשכיר מנופי סל לפי שעה / יומיות / עבודות לילה ועוד. להצעת מחיר אטרקטיבית במיוחד צרו קשר כבר עכשיו.

זקוקים למנוף ?
היי,
נעים מאוד,
אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין פה שליחה בווטצאפ עכשיו←