אילו סוגי מנופים קיימים ומה יכולת ההרמה שלהם?

הצורך של האנושות להרים דברים לגובה קיים כבר אלפי שנים. בין אם אלו מבנים מונומנטליים כמו הפירמידות או הפרתנון ובין אם זה כיבוש של פסגות גבוהות. השאיפה להגיע הכי גבוה היא חלק בסיסי מהתרבות והאופי האנושי. אם כך, אין זה מפתיע שעוד בתקופת יוון העתיקה פותחו שלל כלים הנדסיים המבוססים על עיקרון המנוף, עיקרון המאפשר הרמה של משקלים כבדים לגבוה גדול באמצעות הפעלת כוח קטן יותר. באלפי השנים שחלפו מאז הספקנו לפתח שלל סוגים של מנופים ואמצעי הרמה אחרים ופיתחנו את היכולות שלנו להגיע גבוה יותר ולהניף משקלים כבדים יותר. אז אילו סוגי מנופים קיימים היום ומה יכולת ההרמה שלהם? על כך בכתבה הבאה.

עיקרון פעולת מנוף - איך מנופים עובדים?

לפני שנבחין בין סוגי המנופים והיתרונות והחסרונות של כל סוג, כדאי ראשית להבין מה זה מנוף בעצם ומה העיקרון שהופך אותו לכלי כל כך יעיל ושימושי. את עיקרון המנוף גילו עוד ביוון העתיקה ומדובר בעצם בעיקרון מתמטי פשוט. אם ניקח חפץ וננסה להרים אותו, נצטרך להפעיל כוח לפי משקל העצם. עם זאת, אם נשתמש במנוף, כלומר בכלי בעל נקודת משען, הכוח שנצטרך להפעיל יהיה יחסי להבדלי המרחק בין נקודת המשען והעצם ובין נקודת המשען ונקודת הפעלת הכוח. כלומר, ככל שהעצם קרוב יותר לנקודת המשען, ומצד שני, נקודת הפעלת הכוח רחוקה יותר מנקודת המשען, כך נצטרך להפעיל פחות כוח כדי להזיז את העצם. אם זה נשמע מבלבל, ניתן להדגים את פעולת העיקרון במכשירים פשוטים כמו פותחן בקבוקים. קצה הפותחן נשען על הבקבוק וככל שידית הפותחן ארוכה יותר כך יהיה קל יותר לשחרר את הפקק.

סוגי מנופים
סוגי מנופים

ואם כבר פקק, לכל בעיה יש מנוף משלה

עיקרון המנוף הוא אכן עיקרון שימושי אשר מאפשר לנו לפתור בעיות רבות. הדוגמאות העתיקות הן מוצרים כמו פותחן בקבוקים, מפצח אגוזים או מריצה, אך היום השימושים במנוף הם מגוונים הרבה יותר. אם זה עבור הרמה של אדם לעבודה בגובה, פינוי של פסולת ממקומות גבוהים, העברת סחורה בין אניות לנמל או הסעה של מוצרים במפעל מפס ייצור אחד לאחר, למנופים יש שימושים רבים ועל כן גם יש להם צורות וסוגים רבים. כל מנוף בנוי באופן מותאם למשימות מסוימות ויהיה פחות מתאים למשימות אחרות. אז איזה סוגי מנופים יש?

מנוף צריח - מנופי ענק לעבודות מורכבות

מנופי הצריח, או בשמם הרשמי, עגורנים, הם אותם מנופי הענק שנראים בקו הרקיע של אתרי בניה. מדובר בעצם במנופים הכי גדולים וחזקים ומטרתם היא הנפה של חומרים עבור הקמת בניינים. מנופי הצריח בנויים באופן בו הם מוחזקים על ידי רגל אחת (הצריח) המיוצבת על הקרקע באמצעות משקולות בטון ובקצה הרגל נמצאים המנוף והסיפון המסוגלים להסתובב ב-360 מעלות. מנופים אלו נחלקים לשני סוגים עיקריים הנבדלים זה מזה בכוח הנשיאה שלהם וקלות ההרכבה שלהם.

מנוף חוליות – מודולרי, חזק ומורכב– המנוף החזק ביותר, ומתוך כך גם המורכב ביותר הוא מנוף חוליות. זהו עגורן אשר הצריח שלו (החלק המחבר בין הבסיס למנוף עצמו, כלומר ה״רגל״ של העגורן) בנוי מחוליות אשר ניתן להוסיף ולהוריד לפי הצורך. כמובן, שכל הרכבה של חוליה בתוך מערכת כזו גדולה וכבדה היא תהליך מורכב ודורשת זהירות רבה והרבה בדיקות. עם זאת, המבנה החולייתי מאפשר לגובה המנוף להיות בלתי מוגבל וכך הוא יכול להתאים לכל סוג של בניה לגובה. בנוסף להיותו מודולרי, מנוף החוליות הוא המנוף החזק ביותר והוא מסוגל להרים משקלים של כ-20 טון. חוזקו ומורכבותו הופכים אותו למנוף שדורש אמצעי בטיחות רבים וכן תהליך הרכבתו ופירוקו הוא מסובך ביותר ונמשך בדרך כלל מספר ימים באתר. על כן, מנופי חוליות הם מנופים סטטיים למדי אשר נשארים באתר הבניה לתקופות של בין חצי שנה לשנה וחצי.

מנוף טלסקופי - קל יותר ונייד יותר

מנוף צריח הידראולי הוא דומה למנוף החוליות בצורתו אך מדובר בגרסה פשוטה יותר ובעיקר נמוכה יותר של אותו כלי. המנוף הטלסקופי מכונה כך בשל המבנה שלו אשר מאפשר לו להיפתח לגובה. המנוף בנוי בעצם משני צינורות המוכנסים אחד בתוך השני ובמהלך השימוש בו נשלף הצינור הפנימי מתוך החיצוני, בדומה לטלסקופ וכך המנוף מגיע לשיא גובהו. מדובר כמובן בפעולה פשוטה בהרבה מזו של המנוף החולייתי אך החיסרון העיקרי בה היא שגובה המנוף מוגבל לגובה בו הוא יוצר מראש. בנוסף, מדובר במנוף חלש יותר מהמנוף החולייתי והוא מסוגל להניף משקלים של עד כ-5 טון. מצד שני, תהליך ההרכבה והפירוק של המנוף קל בהרבה ועל כן ניתן לנייד אותו בקלות בין אתרים ובכך להשתמש בו למטרות יותר קצרות טווח.

מנופים ניידים - לפעולות פשוטות בגבהים יחסית נמוכים

אם כבר עסקנו בניידות, אין ספק שהמנופים הניידים ביותר הן משאיות המנוף. מדובר במשאית אשר במקום מטען היא נושאת מנוף. גודל המנוף תלוי בגודל המשאית וכך גם כושר ההרמה שלו. המנוף המותקן על המשאית יהיה בדרך כלל מנוף הידראולי מפרקי, כלומר מנוף בעל זרועות המתקפלות אחת לתוך השנייה ומופעל באמצעות לחץ הידראולי המבוסס על שמן או מים. מנופים אלו קלים בהרבה ממנופי הצריח והם משמשים לעבודות קטנות יותר באתרי בניה או בעבודות בקרבת בניינים, תיקון עמודי חשמל ושלטי תאורה ולעיתים גם עבור חקלאות, כאשר נדרשת עבודת גיזום או קטיף בגובה רב. כאשר מדובר בעבודות תיקון או קטיף, ייעשה שימוש במנוף סל, כלומר, מנוף אשר במקום וו הרמה מותקן בקצהו סל המשמש עבור אדם לביצוע עבודות בגובה.

מנופי נמל

בעבודת הנמל, הצורך בהעברת מטען כבד ממקום למקום הוא רב ועל כן ישנם מנופים הנבנים באופן מיוחד על מנת להתאים לסוג העבודה בנמל. מדובר במנופים אשר בנויים בנמל עצמו, הם מקובעים במקומם ואינם ניתנים לניוד. עגורן נמל – מדובר בעצם בזרוע המחוברת לרציף הנמל ומיועדת להעברה של מטען מספינות אל הנמל או מהנמל אל ספינות שונות. המנוף בנוי בצורה שונה ממנופי הצריח והמנופים הניידים והזרוע שלו מוטה בצורה כזה המקלה על הנעה של סחורות מצד לצד. בנוסף, הגובה של עגורן הנמל הוא קבוע ואין אפשרות להגדיל או להקטין אותו.

עגורן שער – עגורן הבנוי משתי קורות אשר ביניהן מותקנת קורה אופקית אשר לאורכה מונע המטען. מדובר בכלי המשמש בעיקר בשינוע מטען בצורה מהירה ויעלה לאורך קו מוגדר מראש ועל כן הוא נפוץ בעיקר בנמלים אשר מתוכננים מראש להנעה של סחורות בצורה מסודרת.

מנוף נמל
מנוף נמל

מנופים למפעלים

בנוסף לכל אלו, קיימים גם מנופים הבנויים בצורה מיוחדת עבור מפעלים. מנופים אלו משמשים להסעה של מטען בתוך המפעל, מפס ייצור אחד לאחר או מפס הייצור אל נקודת האריזה. מדובר במנוף הבנוי משתי מסילות עליהן מונחת קורה. באופן הזה, הקורה יכולה לנוע על המסילות והסחורה יכולה לנוע על הקורה, כך שבעצם הסחורה יכולה לנוע מכל נקודה אל כל נקודה הן בציר y והן בציר x, כלומר לאורך ולרוחב.

מנוף מסוג עגורן גשר
מנוף מסוג עגורן גשר
זקוקים למנוף ?
היי,
נעים מאוד,
אני תומר.
אם אתם זקוקים למנוף אני זמין פה שליחה בווטצאפ עכשיו←